:: دوره 27، شماره 6 - ( 11-1398 ) ::
جلد 27 شماره 6 صفحات 36-23 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل عددی اثر گرانش بر جریان خون در عروق مغزی با بهره ‌گیری از تصاویر سی‌ تی آنژیوگرافی: مطالعه موردی یک مرد سالم
محمد رضا سلطانی صدرآبادی1 ، بهمن وحیدی* 2، روزبه ریاضی3
1- گروه مهندسی علوم زیستی، دانشکده علوم و فنون نوین، دانشگاه تهران، تهران، ایران
2- گروه مهندسی علوم زیستی، دانشکده علوم و فنون نوین، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، bahman.vahidi@ut.ac.ir
3- گروه مهندسی هوا- فضا، دانشکده علوم و فنون نوین، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (3184 مشاهده)
مقدمه: تحلیل جریان خون در شریان ­های مغزی از موضوعات دارای کاربردهای بالینی پر اهمیت است. بررسی سوابق تحقیقاتی نشان می ‌دهد که تاکنون در خصوص بررسی جریان خون در رگ ‌های حلقه­ ویلیس با بررسی تنش برشی روی دیواره و هم چنین با در نظر گرفتن اثرات هایپرالاستیک بودن دیواره­ رگ و برهم ­کنش سیال و سازه(Fluid-Structure Interaction) در شرایط مختلف گرانش، ارائه نشده است. این مطالعه در حوزه طب هوا-فضا دارای کاربرد می باشد.
مواد و روش‌ ها: برای بررسی جریان خون در شریان ­های مغزی و هم چنین تنش روی دیواره آن­ ها در شرایط مختلف گرانش از روش ­های دینامیک سیالات محاسباتی(Computational Fluid Dynamics) استفاده‌ شده است. حلقه­ ویلیس به ‌عنوان مجاری انعطاف­ پذیر معرفی و رفتار دیواره­ رگ ‌هایپرالاستیک فرض ‌شد. حل جریان به­ روش برهم­ کنش سیال و سازه در دو شتاب گرانشی صفر و 8/9 متر بر مجذور ثانیه مورد بررسی قرار گرفت. برای طراحی هندسه، تعداد 248 تصویر سی­ تی آنژیوگرافی استفاده شده است. شرایط مرزی با احتساب چندشاخگی و خودتنظیمی، در ورودی و خروجی شریان­ ها اعمال شد.
یافته ‌های پژوهش: در حالت گرانش 8/9 متر بر مجذور ثانیه، مقدار حداکثر تنش برشی روی دیواره برابر 9/3 پاسکال و در حالتی که از گرانش صرف ‌نظر شد، مقـــدار آن بــرابر با 5/6 پاسکال به ­دست آمد. با بررسی نتایج جریان خون در گرانش 8/9 متر بر مجذور ثانیه، فشارخون در رگ‌ های بالایی حلقه ویلیس نسبت به فشارخون خروجی از قلب، کاهش چشم ‌گیری داشته است.
بحث و نتیجه‌ گیری: با توجه به این که نرخ تولید مواد بیوشیمیایی در پاسخ به محرک مکانیکی رابطه مستقیـــمی با تنش برشـــی دارد، پیش ­بینی می­ شود که در رگ­ های ارتباطی خلفی و قدامی(Anterior and posterior communication arteries) آن نوع واکنش ­های بیوشیمیایی بیشتر از دیگر رگ ­های مورد بررسی رخ دهد. از نتایج به ‌دست ‌آمده از این پژوهش می ­توان در آزمایش ‌های فیزیولوژی فضانوردان و مطالعات مکانوبیولوژیکی عروق مغزی در شرایط پاتولوژیکی و نیز در مطالعات رشد و ترمیم در پزشکی بازساختی استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: سیالات زیستی، عروق مغزی، گرانش، شبیه‌ سازی عددی، تنش برشی
متن کامل [PDF 1312 kb]   (1563 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/2/15 | پذیرش: 1398/7/28 | انتشار: 1399/3/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 6 - ( 11-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها