:: دوره 25، شماره 5 - ( 10-1396 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 107-100 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات لاکتو فرین در کاهش مسمومیت رویانی ناشی از سیکلو فسفامید: مطالعه باروری آزمایشگاهی در موش
پریسا سقایی1 ، شاپور حسن زاده* 2، حسن ملکی نژاد1 ، علی شالیزار جلالی1
1- گروه علوم پایه، دانشکده دام پزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران
2- گروه علوم پایه، دانشکده دام پزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران ، s.hasanzadeh@urmia.ac.ir
چکیده:   (4679 مشاهده)

مقدمه: سیکلو فسفامید به عنوان یک داروی شیمی ­درمانی که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می­ گیرد اثرات جانبی متعددی نظیر سمیت­ های تولید مثلی را موجب می ­گردد. هدف مطالعه حاضر ارزیابی اثرات محافظتی احتمالی لاکتو فرین با ویژگی­ های ضد التهابی و آنتی ­اکسیدانت در برابر سمیت تولید مثلی سیکلو فسفامید در موش می ­باشد.
مواد و روش ­ها: برای انجام این مطالعه تجربی،  32 موش ماده بالغ نژاد NMRI به چهار گروه­ هشت ­تایی تقسیم شدند. دو گروه از موش ­ها سیکلو فسفامید را به میزان 200 میلی ­گرم بر کیلو گرم وزن بدن به صورت داخل­صفاقی در روز های 1 و 14 دریافت کردند. یک گروه از گروه­ های فوق، لاکتو فرین را به میزان 2/0 میلی ­گرم بر کیلو گرم وزن بدن به صورت خوراکی چهار ساعت پس از تجویز سیکلو فسفامید دریافت می ­نمود. گروه شاهد و گروهی که تنها لاکتو فرین را دریافت می­کرد نیز در نظر گرفته شد. باروری آزمایشگاهی پس از 28 روز در تمامی حیوانات مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ­های پژوهش: تجویز سیکلو فسفامید کاهش معنی ­داری را در میزان باروری و بلاستوسیست ­زایی سبب گردید. تجویز هم زمان لاکتو فرین با سیکلو فسفامید فراسنجه ­های فوق را به سمت مقادیر طبیعی سوق داد.
بحث و نتیجه ­گیری: از یافته­ های این پژوهش چنین بر می ­آید که لاکتو فرین می ­تواند واجد اثرات محافظتی بالقوه­ ای در سمیت ­های تولید مثلی ناشی از سیکلو فسفامید باشد.
 

واژه‌های کلیدی: سیکلو فسفامید، لاکتو فرین، باروری، موش
متن کامل [PDF 690 kb]   (1186 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/4/14 | پذیرش: 1396/7/24 | انتشار: 1396/10/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 5 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها