:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 27-18 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی نانوذرات سیلیکای مغناطیسی تیمار شده با ایندیم-111 در رده سلولی SKBR3
محمد حسنوند1 ، فاطمه کشاورزی* 2، پرویز اشتری3 ، بهروز علیرضاپور3
1- دانشگاه آزاد اسلامی، سنندج
2- دانشگاه آزاد اسلامی سنندج ، gol.keshavarzi@gmail.com
3- پژوهشگاه علوم و فنون هسته ‌ای، کرج
چکیده:   (6714 مشاهده)

مقدمه: نانوذرات مغناطیسی به عنوان گروهی از مواد نانو مقیاس، انقلاب عظیمی را در روش ­های تشخیص و درمان در دانش پزشکی ایجاد کرده ­اند. نیمه عمر مناسب رادیوایزوتوپ ایندیم-111 باعث شده تا این رادیوایزوتوپ برای مطالعات داخل بدن، مورد استفاده قرار گیرد. در این پژوهش، در ابتدا تهیه کمپلکس رادیو­ داروی ایندیم-۱۱۱ با نانوذرات مغناطیسی سیلیکات(Fe3O4@SiO2)، جهت به دست آوردن شرایط بهینه جذب و پایداری، مورد بررسی قرار می گیرد. سپس نفوذپذیری این رادیودارو در رده سلولی SKBR3 سرطان پستان، به منظور استفاده در تشخیص سایر بیماری ها آزمایش گردید.

مواد و روش ها: هسته مگنتیک با روش رسوب ­دهی تهیه شد. سپس به عنوان هسته ای برای سنتز نانوذرات سیلیکات مورد استفاده قرار گرفت. نانوذرات بر اساس روش سل- ژل در میکروامولسیون وارونه و با استفاده از TEOS و APTS به عنوان مونومرها و پیش سازها سنتز شد. سپس رادیو ایزوتوپ ایندیم-111 بر سطح نانو پارتیکل های سیلیکات مگنتیت چذب شد و ذرات رادیو کونژوگه شکل گرفت. سرانجام ورود این ذرات رادیو کونژوگه در رده سلولی SKBR3 سرطان پستان از طریق کشت سلول مورد بررسی قرار گرفت.

یافته های پژوهش: نتایج حاصل از میکروسکپ الکترونی عبوری نشان داد که سایز متوسط نانوذرات تولید شده 40 نانومتر است. این سایز برای کاربردهای بیولوژیک مناسب است. بررسی رادیو آنالیز آشکار کرد که بیش از 92 درصد ایندیم-111 اولیه بر روی نانوذره تثبیت می­ شود. در بررسی ورود رادیو نانوکنژوگه 111In- MSN به درون سلول ‌های SKBR3، مشخص شد فعالیت ایندیم رادیواکتیو وارد شده در سلول ‌های SKBR3 برای رادیونانو کنژوگه­ های 111In- MSN پس از یک ساعت از آغاز مطالعه به بالاترین کارایی یعنی 26 درصد تا 27 درصد رسید. نتایج تست های پایداری آشکار کرد رادیو کونژوگه های پایدار شده در طی شست و شو و پراکندگی محکم هستند و بنا بر این به عنوان یک کانژوگیشن محکم در نطر گرفته می شود.

بحث و نتیجه‌ گیری: نظر به ویژگی های منحصر به فرد ایندیم-۱۱۱ نانوذرات ذکر شده که با استفاده از روش های بیوتکنولوژی آماده شده اند می ­توان برای اهداف تشخیص استفاده شوند.

واژه‌های کلیدی: رادیودارو، نانوذرات مغناطیسی سیلیکات، ایندیم-۱۱۱، سرطان پستان، رده سلولیSKBR3
متن کامل [PDF 651 kb]   (2857 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1393/7/25 | پذیرش: 1394/6/29 | انتشار: 1395/1/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها