[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: درباره نشريه :: صفحه اصلي :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 25، شماره 5 - ( 10-1396 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 33-26 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی ژن glmM در افراد با تست آنتی ژن مدفوعی مثبت علیه هلیکو باکتر پیلوری (HPSA) و ارتباط آن با نوسانات سرمی سیتوکاین های TNF-α و IL- 1β
آیت مرادی پور1، افرا خسروی*2، محمدرضا مهرابی3
1- گروه میکرو بیولوژی، واحد بروجرد، دانشگاه آزاد اسلامی، بروجرد، ایران
2- گروه ایمونو لوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران ، afrakhosravi@yahoo.co.uk
3- گروه علوم آزمایشگاهی، واحد بروجرد، دانشگاه آزاد اسلامی، بروجرد، ایران
چکیده:   (4218 مشاهده)

 مقدمه: glmM یکی از ژن های شایع در هلیکو باکتر پیلوری می باشد که معمولا برای تشخیص آلودگی افراد به از نمونه های بیوپسی معده به روشPCR ، از این ژن به عنوان ژن هدف استفاده می شود. در این مطالعه به بررسی میزان شیوع ژن glmM در نمونه DNA های مدفوعی و ارزیابی ارتباط آن با نوسانات سطح سرمی TNF-α و IL- 1β پرداخته شد.
مواد و روش ها: در این مطالعه از 84 نمونه در دو گروه افراد با تست HPSA مثبت و منفی مراجعه کننده به آزمایشگاه های شهر ایلام، نمونه های خون و مدفوع دریافت شد. برای برسی حضور ژن glmM از نمونه های مدفوع افراد DNA استخراج و از روش مولکولی PCR استفاده شد و در ادامه سطح سرمی سیتوکاین های مورد نظر با استفاده از کیت های اختصاصی به روش الایزا اندازه گیری و نتایج به کمک آزمون های آماری، مورد آنالیز قرار گرفت.
یافته های پژوهش: پس از آنالیز داده های حاصل از تحقیق مشخص شد که فراوانی ژن glmM در نمونه های افراد با تست آنتی ژن مدفوعی مثبت 8/23 درصد است و بین حضور این ژن در مدفوع و نوسانات سطح سرمی TNF-α و IL- 1β در سرم خون رابطه معنی داری وجود دارد (05/0 < P).
بحث و نتیجه گیری: با توجه به داده های حاصل از تحقیق می توان گفت که حضور ژن glmM با نوسانات هر یک از متغییر های HPSA، TNF-α و IL- 1β در ارتباط بوده و با افزایش هر واحد HPSA و IL- 1β احتمال حضور ژن در مدفوع بالا می رود که این مهم پیش آگهی بیماری ها با فرم ویرولانس باکتری به روش های سرولوژی و مدفوعی را مطرح می سازد.
 

واژه‌های کلیدی: هلیکو باکتر پیلوری، glmM، TNF-α، IL- 1β، HPSA
متن کامل [PDF 639 kb]   (842 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1394/11/5 | پذیرش: 1395/3/17 | انتشار: 1396/10/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradipour A, Khosravi A, Mehrabi M. Analyzing the Abundance of the Gene glmM in Subjects with a Positive Helicobacter pylori Stool Antigen Test (HPSA) and Correlating glmM Abundance with Serum Levels of Cytokines TNF-α and IL-1β. Journal title 2018; 25 (5) :26-33
URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-3337-fa.html

مرادی پور آیت، خسروی افرا، مهرابی محمدرضا. بررسی فراوانی ژن glmM در افراد با تست آنتی ژن مدفوعی مثبت علیه هلیکو باکتر پیلوری (HPSA) و ارتباط آن با نوسانات سرمی سیتوکاین های TNF-α و IL- 1β. عنوان نشریه. 1396; 25 (5) :26-33

URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-3337-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 5 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی ایلام Journal of Ilam University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4571