:: دوره 26، شماره 4 - ( 8-1397 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 43-52 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین فراوانی ژن های VIM 2˓3˓9˓11˓16و VIM all تولیدکننده آنزیم متالو بتالاکتاماز در باکتری پسودوموناس آئروژینوزا
راهله ناصریان مقدم1، فاطمه رودباری1، محبوبه نادری نسب2، داوود منصوری2، سیده زهره میرباقری3، آیدا قلوبی4، امین هوشیار چچکلو2، زهرا مشکات 5
1- گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه مازندران، مازندران، ایران
2- مرکز تحقیقات مقاومت های میکروبی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
3- گروه میکربیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- گروه علوم و فنون نوین، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
5- مرکز تحقیقات مقاومت های میکروبی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، meshkatz@mums.ac.ir
چکیده:   (1514 مشاهده)

مقدمهمقاومت آنتی بیوتیکی همواره به عنوان یک مشکل جدی برای سلامت انسان مطرح بوده است و بیماران زیادی را در بیمارستان های سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. پسودوموناس آئروژینوزا یک پاتوژن گرم منفی و یکی از عوامل شایع عفونت های بیمارستانی است. آنزیم های متالو بتالاکتاماز، اصلی ترین مکانیسم مقاومت به آنتی بیوتیک های بتالاکتام در این باکتری می باشد. ژن های تولیدکننده این آنزیم بیشتر بر روی پلاسمید قرار دارد. هدف از این مطالعه ارزیابی فراوانی ایزوله های پسودوموناس آئروژینوزا مولد متالو بتالاکتاماز که توسط ژن های VIM 2˓3˓9˓11˓16 و VIM all ایجاد می گردد.
مواد و روش هادر این مطالعه ۱۲۷ ایزوله  پسودوموناس آئروژینوزا با روش استاندارد دیسک دیفیوژن کربی بائر طبق دستورالعمل CLSI، جهت آنتی بیوگرام استفاده گردید. و از روشCombined-disk  test  جهت شناسایی فنوتایپی ایزوله های تولیدکننده متالو بتالاکتاماز استفاده شد. پس از استخراج DNA، با استفاده از فناوری PCR وجود ژن های  VIM allو VIM 2˓3˓9˓11˓16 به طور اختصاصی بررسی گردید.
یافته های پژوهش از کل 127 نمونه سودوموناس مورد بررسی ٦۲ ایزوله(٤٩ درصد) مقاوم به ایمپنم بودند و نیز 31 ایزوله(5/24 درصد) در بررسی فنوتایپی تولیدکننده متالو بتالاکتاماز بودند. هم چنین در بین سویه های مقاوم به ایمیپنم به شکل کلی حضور ژن های all VIM در 5/12 درصد موارد به دست آمد ولی حضور ژن های VIM 2-3-9-11-16 در نمونه های مورد بررسی شناسایی نشدند.
بحث و نتیجه گیری یافته های به دست آمده در این تحقیق بیان کننده این موضوع است که باکتری پسودوموناس آئروژینوزا بیشترین مقاومت آنتی بیوتیکی را به سفازولین(98 درصد) و هم چنین به نالیدیسک اسید(91 درصد) و کمترین مقاومت را به سیپرو فلوکسازین(31 درصد) نشان داده است که یکی از دلایل این روند رو به رشد تولید آنزیم های مقاوم به آنتی بیوتیک ها و مکانیسم های شناخته شده این باکتری در ایجاد مقاومت می باشد.

واژه‌های کلیدی: متالو بتالاکتاماز، پسودوموناس آئروژینوزا، مقاومت آنتی بیوتیکی، ژن VIM
متن کامل [PDF 907 kb]   (359 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: باكتري شناسي اختصاصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۵XML   English Abstract   Printدوره 26، شماره 4 - ( 8-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها