[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 27، شماره 4 - ( 8-1398 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 58-67 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه مسئولیت‌ پذیری اجتماعی و چابکی سازمانی با نقش تعدیل‌ گر اشتیاق شغلی (مورد مطالعه: بیمارستان امام خمینی«ره» شهر ایلام)
فاطمه مرشدی 1، کرم خلیلی2 ، حامد قاسم پور3
1- گروه مدیریت، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه ایلام، ایلام، ایران ، fmorshed3333@gmail.com
2- گروه مدیریت، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ایلام، ایلام، ایران
3- گروه مدیریت، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (1597 مشاهده)
مقدمه: درک پرستاران از مســــئولیت­ اجتــــماعی خود بیمارستان را در مقابل تحولات پویای محیطی مصون می ‌دارد. زیرا بخشی از این مسئولیت ‌پذیری ناشی از پاسخگویی به موقع به مسائل محیط است و از آن تحت عنوان چابکی سازمانی یاد می ‌شود. در صورت چابک نبودن سازمان، مسائلی به وجود می ‌آید که در حوزه رفتار سازمانی، تحت عنوان فرسودگی شغلی یاد می ‌شوند. پادزهر مبارزه با فرسودگی شغلی، ایجاد اشتیاق شغلی در میان کارکنان است که آنان را به فعالیت‌ برای دستیـــــابی به اهداف سازمانی سوق می ‌دهد. از این ‌رو، هدف این پژوهش، بررسی رابطه بین مسئولیت پذیری اجتماعی و چابکی سازمانی با نقش تعدیلگر اشتیاق شغلی در بیمارستان امام خمینی(ره) شهر ایلام می ‌باشد.
مواد و روش ­ها: جامعه تحقیق کلیه پرستاران بیمارستان امام خمینی(ره) شهر ایلام به تعداد 300 نفر می ‌باشد که با استفاده از جدول مورگان تعداد 169 نفر به روش تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ‌ها، پرسش نامه استاندار است و فرضیه ‌های تحقیق از طریق نرم‌افزار Smart-PLS نسخه 2 آزمون شدند.
یافته ­های پژوهش: نتایج نشان می‌ دهد ضریب معناداری میان مسئولیت ‌پذیری اجتماعی و چابکی سازمانی برابر با 354/52 است که از سطح اطمینان 96/1 بیشتر است. بر این ‌اساس، فرضیه نخست تحقیق مبنی بر وجود رابطه میان مسئولیت ‌پذیری اجتماعی و چابکی سازمانی تایید می‌ شود. هم چنین، اشتیاق شغلی با ضریب معناداری 242/7 که از سطح اطمینان 96/1 بیشتر است رابطه بین مسئولیت ‌پذیری اجتماعی و چابکی سازمانی را تعدیل می کند.
بحث و نتیجه­ گیری: امروزه صرف ارائه خدمات حتی با کیفیت مطلوب نمی ‌تواند رضایت ذی ‌نفعان بیمارستان‌ را تحقق بخشد؛ زیرا با افزایش آگاهی مردم به وظایف چندگانه بیمارستان‌ ها در حوزه ‌های اجتماعی، مسئولیت ‌پذیری در قبال جامعه از کمترین خواسته ‌ها به شمار می ‌آید. چون تحقق متقابل اهداف سازمانی و جامعه، نتیجه آگاهی و عمل در چارچوب مسئولیت اجتماعی است. این مهم در گُروِ چابکی سازمان ‌ها برای پاسخگویی به انتظارت در حال رشد ذی ‌نفعان و ایجاد زمینه ‌های اشتیاق شغلی برای پیشبرد فرد در چارچوب اهداف پیش‌ بینی شده است.
 
واژه‌های کلیدی: مسئولیت‌پذیری اجتماعی پرستاران| چابکی سازمانی| اشتیاق شغلی| شهر ایلام. ،
متن کامل [PDF 525 kb]   (433 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/2/16 | پذیرش: 1398/4/31 | انتشار: 1398/8/14
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Morshedi F, Khalili K, Ghasempour H. Correlation between Social Responsibility and Organizational Agility with Moderating Role of Job Enthusiasm at Imam Khomeini Hospital, Ilam, Iran . sjimu. 2019; 27 (4) :58-67
URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-4949-fa.html

مرشدی فاطمه، خلیلی کرم، قاسم پور حامد. بررسی رابطه مسئولیت‌ پذیری اجتماعی و چابکی سازمانی با نقش تعدیل‌ گر اشتیاق شغلی (مورد مطالعه: بیمارستان امام خمینی«ره» شهر ایلام) . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام. 1398; 27 (4) :58-67

URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-4949-fa.htmlدوره 27، شماره 4 - ( 8-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پزوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام scientific journal of ilam university of medical sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.18 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4248