[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 23، شماره 6 - ( 10-1394 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 85-96 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین کارایی فرآیند سونوالکتروفنتون در حذف آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین از محلول های آبی
صبا مجیدی1، علی رضا رحمانی 2، محمد تقی صمدی1، رضا شکوهی1
1- دانشگاه علوم پزشکی همدان
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، saba.majidi44@yahoo.com
چکیده:   (3393 مشاهده)

مقدمه: از نگرانی های رو به رشد چند دهه اخیر در زمینه آلودگی محیط زیست، ایجاد مقاومت دارویی در انسان به علت مصرف آنتی بیوتیک ها می باشد. هدف از انجام این پژوهش تعیین کارایی فرآیند سونوالکتروفنتون در حذف آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین از محیط های آبی بوده است.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه تجربی بوده که با استفاده از یک راکتور به حجم یک لیتر، همراه با زوج الکترودهای آهن به عنوان کاتد و آند به مساحت cm240، در داخل دستگاه اولتراسونیک در فرکانس ثابت KHz40 انجام پذیرفته است. سپس تاثیر متغیرهای pH، پراکسید هیدروژن، شدت جریان و غلظت آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین مورد بررسی قرار گرفت. غلظت آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین با استفاده از دستگاه HPLC در طول موج 275 نانومتر قرائت گردیده و با توجه به این که پژوهش انجام شده به صورت تجربی و در شرایط آزمایشگاهی انجام گرفته است، در نهایت از میانگین نتایج به دست آمده استفاده شده است و سپس کارایی فرآیند مورد محاسبه قرار گرفت. هم چنین مقدار یون فرو محاسبه گردید. به منظور اطمینان از کارآیی فرآیند از شرایط بهینه غلظت COD نیز اندازه گیری شد.

یافته های پژوهش: نتایج آزمایش نشان داد، فرآیند سونوالکتروفنتون در شرایط بهینه آزمایش شامل pH برابر 3، غلظت پراکسید هیدروژن 150 میلی گرم بر لیتر، چگالی جریان 15 میلی آمپر بر سانتی متر مربع، غلظت اولیه آنتی بیوتیک 10 میلی‌ گرم در لیتر و زمان واکنش 15 دقیقه، دارای کارایی حذف آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین و COD به ترتیب 97 و 40 درصد می باشد. مقدار یون آهن محاسبه شده در این  فرآیند نیزg/m3 157 محاسبه گردید. در بررسی فرآیند الکتروفنتون و اولتراسونیک در این شرایط حداکثر کارایی حذف به ترتیب 75 و 3 درصد به دست آمد.

بحث و نتیجه گیری: بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، فرآیند الکتروفنتون کارایی نسبتاً مناسبی در حذف آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین داشته است. این در حالی است استفاده همزمان این فرآیند همراه اولتراسونیک تحت عنوان سونوالکتروفنتون کارایی افزایش یافته است.

واژه‌های کلیدی: سونوالکتروفنتون، آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین، محلول ‌های آبی
متن کامل [PDF 745 kb]   (2044 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۲/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Determination of Sono-Electrofenton Effeciency in Removal of Ciprofloxacin Antibiotic from Aqueous Solutions. sjimu. 2016; 23 (6) :85-96
URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-2455-fa.html

مجیدی صبا، رحمانی علی رضا، صمدی محمد تقی، شکوهی رضا. تعیین کارایی فرآیند سونوالکتروفنتون در حذف آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین از محلول های آبی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام. 1394; 23 (6) :85-96

URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-2455-fa.htmlدوره 23، شماره 6 - ( 10-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پزوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام scientific journal of ilam university of medical sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.25 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3862