:: دوره 20، شماره 5 - ( ویژه نامه زمستان 91 1391 ) ::
جلد 20 شماره 5 صفحات 36-30 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی رفتاری میزان ترمیم در عصب سیاتیک، پس از پیوند تیوب نانوفیبر پلی هیدروکسی بوتیرات- والرات بهمراه سلول های شوان در مدل موش صحرایی
اسماعیل بی آزار*1، سعید حیدری، خدیجه حیدربیگی، بهناز شوهانی
1- ، kia_esm@yahoo.com
چکیده:   (9928 مشاهده)
چکیده مقدمه: مهندسی بافت عصب یکی از راهکارهای جدید برای بازسازی بافت های عصبی آسیب دیده می باشد. مواد و روش ها: در این مطالعه عملکرد رفتاری در اعصاب سیاتیک بازسازی شده با تیوب های نانوفیبری PHBV پر شده با سلول های شوان در گپ 3 سانتی متری ایجاد شده در مدل حیوانی موش بعد از چهار ماه مورد ارزیابی قرار گرفت . تیوب های نانوفیبری با روش الکتروریسی تهیه شده و مورد ارزیابی میکروسکوپی قرار گرفتند و بعد از چهار ماه از پیوند مورد بررسی رفناری با انالیزهای زاویه پنجه پا ، انالیز پهن شدگی انگشتان و آنالیز حسی قرار گرفتند. یافته های پژوهش: نتایج میکروسکوپی نشان دهنده تشکیل نانوفیبرهای پلیمری می باشد . نتایج آنالیزهای رفتاری بعد از چهار ماه پیوند نشان دهنده عملکرد رفتاری و حسی مناسب پنجه ها و انگشتان موش در مدل پیوند شده با تیوب های نانوفیبری به ویژه تیوب های همراه با سلول های شوان می باشد. بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان دهنده بازسازی بافت عصبی با گپ بزرگ توسط تیوب های نانوفیبری پلیمری و سول های شوان می باشد.
واژه‌های کلیدی: کلید واژه : مهندسی بافت عصب، عصب سیاتیک، گپ بزرگ، تیوب نانوفیبری، سلول های شوان، آنالیز رفتاری.
متن کامل [PDF 540 kb]   (2993 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی پزشکی
دریافت: 1391/12/27 | پذیرش: 1392/2/23 | انتشار: 1392/2/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 5 - ( ویژه نامه زمستان 91 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها