:: دوره 27، شماره 4 - ( 7-1398 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 57-47 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر 6 هفته تمرینات هوازی تداومی و تناوبی بر فاکتور رشد عصب و آنزیم کاتالاز هیپوکمپ رت های مبتلا به پارکینسون
سعید مرادی1 ، مسعود مرادی* 2، عبدالحمید حبیبی1 ، محمد رضا تابنده3 ، سعید شاکریان1
1- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت ‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
2- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت ‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران ، masoudmoradi173@yahoo.com
3- گروه علوم پایه، دانشکده دام پزشکی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (3972 مشاهده)
مقدمه: هم اکنون بسیاری از سالمندان به بیماری پارکینسون مبتلا هستند و با افزایش جمعیت مسن جهان بر تعداد مبتلایان افزوده می ­شود؛ هم چنین کاهش غلظت فاکتور رشد عصب(NGF) و آنزیم های آنتی اکسیدانی در سیستم عصبی مرکزی بیماران پارکینسونی مشاهده شده است، بنا بر این هدف از پژوهش حاضر، مقایسه اثر 6 هفته تمرینات هوازی تداومی و تناوبی بر NGF و آنزیم کاتالاز هیپوکمپ رت ­های مبتلا به پارکینسون بود.
مواد و روش ها: در این پژوهش از 24 سر رت نر با میانگین وزن 250 تا 350 گرم استفاده شد. آزمودنی ­ها با استفاده از رزرپین به پارکینسون مبتلا شدند و در 6 گروه و هر گروه 4 سر رت تقسیم شدند، سپس تمرینات به مدت 6 هفته انجام شد. در پایان تمرینات رت­ ها با استفاده از کتامین و زایلازین بی هوش شدند، بافت هیپوکمپ از سایر قسمت های مغز جدا شد و NGF و آنزیم کاتالاز(CAT) اندازه گیری شد. نتایج با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یکراهه و آزمون تعقیبی بونفرونی تجزیه و تحلیل شد.
یافته های پژوهش: نتایج نشان داد، بین اثر تمرین تداومی و تناوبی بر NGF تفاوت معنی­ داری وجود ندارد و هر دو نوع تمرین باعث افزایش معنی ­داری در  NGFشدند، در متغیر  CATبین دو روش تمرینی تفاوت معنی ­داری مشاهده شد که تمرین تناوبی تاثیر بیشتری بر آنزیم CAT نشان داد.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به یافته های تحقیق می­ توان نتیجه گرفت، از دو نوع تمرینات هوازی تداومی و تناوبی می ­توان برای بهبود فاکتور رشد عصب و از تمرینات تناوبی جهت بهبود آنزیم کاتالاز بیماران پارکینسونی استفاده کرد.
 
واژه‌های کلیدی: پارکینسون، فاکتور رشد عصب، کاتالاز، تمرینات تداومی، تمرینات تناوبی
متن کامل [PDF 721 kb]   (1428 دریافت)    

دریافت: 1398/8/12 | پذیرش: 1398/8/12 | انتشار: 1398/8/12XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 4 - ( 7-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها