:: دوره 27، شماره 5 - ( 9-1398 ) ::
جلد 27 شماره 5 صفحات 84-73 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط عوامل بافتاری و نیازهای معنوی با بهزیستی معنوی در بیماران قلبی
محمد آهنگرکانی1 ، اسحق رحیمیان بوگر* 2، شاهرخ مکوند حسینی1
1- گروه روان ‌شناسی بالینی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
2- گروه روان ‌شناسی بالینی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران ، i_rahimian@semnan.ac.ir
چکیده:   (3251 مشاهده)
مقدمه: بیماری های قلبی-عروقی، اصلی ترین علت مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان است و از مهم ترین عوامل تهدیدکننده­ سلامت انسان­  ها محسوب می­ شود. مواجهه با این بیماری موجب ایجاد بحران در ابعاد جسمی، روانی و معنوی می شود. بنا بر این بهزیستی معنوی ابعاد مختلف زندگی انسان را هماهنگ می کند و جهت سازگاری با بیماری لازم است.لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی ارتباط بین عوامل بافتاری و نیازهای مذهبی با بهزیستی معنوی در بیماران قلبی انجام شد.
مواد و روش‌ ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی-مقطعی است که بر روی بیماران بیمارستان های آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال 1397 انجام گرفت. روش این پژوهش از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این کلیه بیماران قلبی شهرستان ساری بودند که 137 نفر (79 زن، 58 مرد) از بیماران قلبی شهرستان ساری که به صورت هدفمند و در دسترس انتخاب گردیده شدند بود. جهت ارزیابی از ابزار بهزیستی معنوی پیترمن، مقیاس نیازهای مذهبی بسینگ و مقیاس عوامل بافتاری هیلمیر استفاده شد. داده ها پس از جمع آوری با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی  و نرم افزار SPSS vol.19 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ های پِژوهش: برای تجزیه و تحلیل داده ‌ها از روش آماری تحلیل رگرسیون گام به گام استفاده شد. نتایج بررسی ‌های آماری نشان داد که همبستگی مثبت و معنی ‌داری بین مولفه نیاز به آرامش، نیاز وجودی، نیاز به بخشش فعال و نیاز مذهبی با بهزیستی معنوی بیماران می ‏باشد. به ‏طوری ‏که از بین خرده مقیاس ‏های نیازهای معنوی خرده مقیاس های نیاز وجودی، نیاز به آرامش، نیاز مذهبی و نیاز به بخشش(P<0.001) به صورت مثبت و معنی‌ دار بیشترین سهم(R2=0.49) را در پیش ‌بینی بهزیستی معنوی داشت. هم ‌چنین نتایج نشان داد که ابعاد سیاست، پزشکی، بهداشت با بهزیستی معنوی بیماران همبستگی مثبت و معنی ‌داری و با ابعاد اقتصادی، تحصیلی، محیطی، مسکن، دولت، روانی-اجتماعی، رفتاری و حمل و نقل همبستگی منفی و معنی ‌داری وجود داشتند. به‌ طوری که از بین این مولفه‏ ها هفت بعد رفتاری رفتاری، محیطی، بهداشت، پزشکی، سیاست، مسکونی و حمل و نقل(P<0.01) به صورت معنی‌ دار بیشترین سهم(R2=0.51) را در پیش ‌بینی بهزیستی معنوی داشت.
بحث و نتیجه گیری: بنا بر این می‌ توان گفت که مولفه‌ های نیازهای معنوی و عوامل بافتاری به عنوان دو سازه روان‌ شناختی می ‌توانند در بهزیستی معنوی بیماران نقش داشته باشند.
 
واژه‌های کلیدی: نیازهای مذهبی، عوامل بافتاری، بهزیستی معنوی، بیماران قلبی
متن کامل [PDF 638 kb]   (782 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/3/18 | پذیرش: 1398/7/23 | انتشار: 1398/10/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 5 - ( 9-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها