[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: درباره نشريه :: صفحه اصلي :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 27، شماره 5 - ( 10-1398 ) ::
جلد 27 شماره 5 صفحات 84-73 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط عوامل بافتاری و نیازهای معنوی با بهزیستی معنوی در بیماران قلبی
محمد آهنگرکانی1 ، اسحق رحیمیان بوگر* 2، شاهرخ مکوند حسینی1
1- گروه روان ‌شناسی بالینی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
2- گروه روان ‌شناسی بالینی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران ، i_rahimian@semnan.ac.ir
چکیده:   (2745 مشاهده)
مقدمه: بیماری های قلبی-عروقی، اصلی ترین علت مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان است و از مهم ترین عوامل تهدیدکننده­ سلامت انسان­  ها محسوب می­ شود. مواجهه با این بیماری موجب ایجاد بحران در ابعاد جسمی، روانی و معنوی می شود. بنا بر این بهزیستی معنوی ابعاد مختلف زندگی انسان را هماهنگ می کند و جهت سازگاری با بیماری لازم است.لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی ارتباط بین عوامل بافتاری و نیازهای مذهبی با بهزیستی معنوی در بیماران قلبی انجام شد.
مواد و روش‌ ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی-مقطعی است که بر روی بیماران بیمارستان های آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال 1397 انجام گرفت. روش این پژوهش از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این کلیه بیماران قلبی شهرستان ساری بودند که 137 نفر (79 زن، 58 مرد) از بیماران قلبی شهرستان ساری که به صورت هدفمند و در دسترس انتخاب گردیده شدند بود. جهت ارزیابی از ابزار بهزیستی معنوی پیترمن، مقیاس نیازهای مذهبی بسینگ و مقیاس عوامل بافتاری هیلمیر استفاده شد. داده ها پس از جمع آوری با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی  و نرم افزار SPSS vol.19 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ های پِژوهش: برای تجزیه و تحلیل داده ‌ها از روش آماری تحلیل رگرسیون گام به گام استفاده شد. نتایج بررسی ‌های آماری نشان داد که همبستگی مثبت و معنی ‌داری بین مولفه نیاز به آرامش، نیاز وجودی، نیاز به بخشش فعال و نیاز مذهبی با بهزیستی معنوی بیماران می ‏باشد. به ‏طوری ‏که از بین خرده مقیاس ‏های نیازهای معنوی خرده مقیاس های نیاز وجودی، نیاز به آرامش، نیاز مذهبی و نیاز به بخشش(P<0.001) به صورت مثبت و معنی‌ دار بیشترین سهم(R2=0.49) را در پیش ‌بینی بهزیستی معنوی داشت. هم ‌چنین نتایج نشان داد که ابعاد سیاست، پزشکی، بهداشت با بهزیستی معنوی بیماران همبستگی مثبت و معنی ‌داری و با ابعاد اقتصادی، تحصیلی، محیطی، مسکن، دولت، روانی-اجتماعی، رفتاری و حمل و نقل همبستگی منفی و معنی ‌داری وجود داشتند. به‌ طوری که از بین این مولفه‏ ها هفت بعد رفتاری رفتاری، محیطی، بهداشت، پزشکی، سیاست، مسکونی و حمل و نقل(P<0.01) به صورت معنی‌ دار بیشترین سهم(R2=0.51) را در پیش ‌بینی بهزیستی معنوی داشت.
بحث و نتیجه گیری: بنا بر این می‌ توان گفت که مولفه‌ های نیازهای معنوی و عوامل بافتاری به عنوان دو سازه روان‌ شناختی می ‌توانند در بهزیستی معنوی بیماران نقش داشته باشند.
 
واژه‌های کلیدی: نیازهای مذهبی، عوامل بافتاری، بهزیستی معنوی، بیماران قلبی
متن کامل [PDF 638 kb]   (661 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/3/18 | پذیرش: 1398/7/23 | انتشار: 1398/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahangarkani M, Rahimian Boogar I, Makvand Hosseini S. Prediction of Spiritual Wellbeing based on Contextual Factors and Spiritual Needs in Patients with Cardiovascular Diseases. Journal of Ilam University of Medical Sciences 2019; 27 (5) :73-84
URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-5750-fa.html

آهنگرکانی محمد، رحیمیان بوگر اسحق، مکوند حسینی شاهرخ. ارتباط عوامل بافتاری و نیازهای معنوی با بهزیستی معنوی در بیماران قلبی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ایلام 1398; 27 (5) :84-73

URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-5750-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 5 - ( 10-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی ایلام Journal of Ilam University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4541