:: دوره 27، شماره 4 - ( 7-1398 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 46-35 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه اثرات محافظتی کروسین بر هیستومورفومتری و رشد و آترزی فولیکول‌های تخمدانی درموش‌های سفید کوچک آزمایشگاهی تحت درمان با بوسولفان
حمیدرضا حسن زاده خانمیری1 ، رسول شهروز* 2، شاپور حسن زاده1 ، غلامرضا نجفی1
1- گروه علوم پایه، دانشکده دام پزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران
2- گروه علوم پایه، دانشکده دام پزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران ، r.shahrooz@urmia.ac.ir
چکیده:   (3375 مشاهده)

مقدمه: استرس اکسیداتیو ناشی از درمان با بوسولفان موجب کاهش قدرت باروری می گردد، لذا در این تحقیق نقش محافظتی کروسین بر تغییرات بافت شناسی تخمدان مورد مطالعه قرار گرفت.
مواد و روش ها: در این بررسی 30 سر موش کوچک آزمایشگاهی نژاد NMRI بالغ با وزن 25-22 گرم در 6 گروه مساوی در یک دوره 21 روزه مورد مطالعه قرار گرفتند. گروه کنترل حلال بوسولفان(DMSO+PBS) به صورت داخل صفاقی(IP) تک دوز به حجم ml 1/0 و گروه کنترل شم فقط بوسولفان IP،  mg/kg10 تک دوز، دریافت کردند. گروه ‌های تجربی شماره 1، 2، 3 کروسین را به ترتیب با دوزهای mg/kg/day, IP100، 200، 400 به همراه بوسولفان IP،  mg/kg10 تک دوز دریافت نمودند. گروه کنترل مثبت فقط کروسین با دوز  mg/kg/day, IP400 دریافت نمود. پس از پایان دوره درمان حیوانات به وسیله دوز بالای کتامین آسان کشی شدند. تخمدان های چپ جهت مطالعه ریز سنجی بافتی مورد نمونه برداری قرار گرفتند. داده های حاصله با استفاده از نرم افزار SPSS و روش آماری ANOVA یک طرفه و تست تعقیبی Bonferroni مورد مقایسه قرار گرفتند و اختلاف ها در سطح P<0.05 معنی ‌دار توصیف گردیدند.
یافته ‌های پژوهش: در این مطالعه مشخص شد که خاصیت آنتی اکسیدانتی کروسین قادر است استرس اکسیداتیو القاء شده توسط بوسولفان را خنثی نموده و موجب رشد بیشتر فولیکول های تخمدانی سالم و کاهش میانگین تعداد فولیکول های آترتیک در مقایسه با گروه دریافت کننده بوسولفان گردد. ضمناً، این مطالعه نشان داد که اثر کروسین وابسته به دوز بوده و در اغلب پارامترها با دوز mg/kg 200 دارای اثر بهتری بود.
بحث و نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد که کروســـین قـــادر است به طور قابل توجهی از عوارض جانبی مخرب بوسولفان در رشد فولیکول ‌های تخمدانی را بکاهد.

واژه‌های کلیدی: کروسین، بوسولفان، هیستومورفومتری، تخمدان، موش سفید کوچک آزمایشگاهی
متن کامل [PDF 823 kb]   (794 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم تشریحی گرایش جنین شناسی
دریافت: 1398/1/23 | پذیرش: 1398/6/4 | انتشار: 1398/8/14XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 4 - ( 7-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها