:: دوره 27، شماره 4 - ( 7-1398 ) ::
جلد 27 شماره 4 صفحات 112-99 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر سیلی‌ مارین بر بیان ژن Mafa و ارتباط آن با میزان انسولین خون در رت‌ های دیابتی شده با استرپتوزوتوسین
زهرا بنی هاشمی1 ، نوشا ضیاء جهرمی* 2، حسین سازگار1
1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران
2- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران ، nooshazia.59@gmail.com
چکیده:   (3107 مشاهده)
مقدمه: در درمان انواع بیماری ­های قلبی و عروقی، دیابت، چربی خون، بیماری ­های کبدی، هپاتیت حاد ویروسی و بیماری ­های کیسه صفرا موثر است و هم­ چنین دارای خواص احیاکننده در چند اختلال کبدی، اثرات ضد دیابتی، ضد التهابی و آنتی ­اکسیدان می ­باشد. با توجه به این موضوع این مطالعه با هدف تاثیر سیلی ­مارین بر بیان ژن Mafa و ارتباط آن با میزان انسولین خون در رت ­های دیابتی شده با استرپتوزوتوسین طراحی و اجرا شد.
مواد و روش ­ها: در این تحقیق 42 رت به صورت تصادفی انتخاب شدند، سپس به 7 گروه 6 تای تقسیم شدند و برای دیابتی کردن رت ­ها از ماده­ دیابت زا استرپتوزوتوسین استفاده شد. سپس بعد از 1ماه هر گروه از رت­ ها بعد از خونگیری از قلب برای اندازه گیری میزان انسولین، کشته شدند و بافت پانکراس آن­ ها جهت اندازه ­گیری بیان ژن Mafa با استفاده از Realtime PCR مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­ های پژوهش: ماده موثره سیلی ­مارین باعث افزایش بیان ژن Mafa می­ شود که در دوزهای مختلف میزان بیان ژن متفاوت است. که این افزایش بیان ژن وابسته به دوز نبود و در گروه ­های دریافت کننده­ دوز پایین میزان بیان کمتر(P=0.018) و در گروه­های دریافت کنند­ه دوز بالا میزان بیان بیشتر است(P=0.003). هم چنین میزان انسولین را افزایش داده ­است.
بحث و نتیجه­ گیری: ماده موثره سیلی­ مارین باعث افزایش بیان ژن Mafa و در نتیجه افزایش سطح ترشح انسولین توسط سلول ­های بتا پانکراس می ­شود.
 
واژه‌های کلیدی: سیلی ‌مارین، ژن Mafa، دیابت، پانکراس، استرپتوزوتوسین
متن کامل [PDF 949 kb]   (926 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1397/10/9 | پذیرش: 1398/2/21 | انتشار: 1398/8/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 4 - ( 7-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها