:: دوره 26، شماره 2 - ( 3-1397 ) ::
جلد 26 شماره 2 صفحات 20-11 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر عصاره آبی الکلی ویتانیا کواگولانس بر فاکتورهای آنتی اکسیدانی و پارامترهای اسپرم به دنبال تجویز تستوسترون در رت
مریم سربیشگی1 ، عذرا خواجوی* 2
1- گروه آناتومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
2- گروه آناتومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران ، ozrakhajavi@gmail.com
چکیده:   (4030 مشاهده)
مقدمه: افزایش سطح تستوسترون و یا استفاده ناصحیح و خودسرانه از تستوسترون می تواند باعث ایجاد اختلال در باروری گردد. امروزه استفاده از گیاهان دارویی برای درمان اختلالات هورمونی و نازایی مورد توجه قرار گرفته است. در مطالعه حاضر اثرات عصاره آبی الکلی ویتانیا کواگولانس بر تعداد و قابلیت حیات اسپرم، شاخص گونادوسوماتیک، سطح مالون دی آلدئید(MDA) و ظرفیت آنتی اکسیدانی کل(TAC)، در بیضه رت به دنبال تجویز تزریق تستوسترون بررسی شده است.
مواد و روش ها: در مطالعه تجربی حاضر تعداد 48 سر رت از نژاد ویستار به طور تصادفی به 6 گروه تقسیم شدند: کنترل، شاهد، تستوسترون و سه گروه دریافت کننده تستوسترون همراه با عصاره آبی الکلی ویتانیاکواگولانس با دوزهای 250، 500 و1000 میلی گرم بر کیلوگرم. تستوسترون پروپیونات 3 میلی گرم بر کیلوگرم روزانه به صورت زیرجلدی به مدت 4 هفته تزریق گردید. گاواژ دهانی عصاره آبی الکلی ویتانیا کوآگولانس یا آب مقطر به طور هم زمان با تزریق تستوسترون انجام شد. در پایان شاخص گونادوسوماتیک، تعداد و قابلیت حیات اسپرم، MDA و TAC در بیضه مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته های پژوهش: نتایج نشان دهنده کاهش شاخص گونادوسوماتیک، تعداد قابلیت حیات اسپرم و سطح آنتی اکسیدانی کل و افزایش MDA در گروه دریافت کننده تستوسترون بود(P<0.001). عصاره ویتانیا کوآگولانس به صورت وابسته به دوز باعث افزایش شاخص گونادوسوماتیک و پارامترهای اسپرم، کاهش MDA و افزایش TACدر بیضه در مقایسه با گروه تستوسترون گردید(P<0.05).
بحث و نتیجه گیری: به نظر می رسد عصاره ویتانیاکواگولانس می تواند باعث بهبود وضعیت پارامترهای باروری گردد و ممکن است در درمان مشکلات ناباروری مفید واقع شود اگر چه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
 
 
واژه‌های کلیدی: ویتانیا کوآگولانس، تستوسترون، ظرفیت آنتی اکسیدانی کل، مالون دی آلدئید، رت
متن کامل [PDF 957 kb]   (1230 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/9/21 | پذیرش: 1396/12/5 | انتشار: 1397/3/25XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 2 - ( 3-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها