:: دوره 26، شماره 6 - ( 12-1397 ) ::
جلد 26 شماره 6 صفحات 133-142 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر سمیت سلولی و خواص آنتی ‌اکسیدانی نانوذرات نقره سنتز شده به روش سبز از ریشه گیاه انجبار بر سلول‌ های سرطانی کبد (HepG2)
ریحانه شالی1 ، علی نعمتی 2، پوران اردلان3
1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، مشهد، ایران
2- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، مشهد، ایران ، neamati.ali@gmail.com
3- گروه شیمی، دانشکده علوم، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (4896 مشاهده)
مقدمه: استفاده نانوذرات نقره به عنوان یک مهارکننده بالقوه در درمان سرطان به تازگی توجه زیادی را به خود جلب نموده ‌است. نانوذرات نقره اثرات سینرژیک و هم چنین یک اثر سیتوتوکسیک بر زنده بودن سلول ‌ها داشته که نقش اصلی در اثرات ضـــد تومور و ضد ســـرطانی آن را توجیه می ‌کند. هم چنین اثرات آنتی اکسیدانی نانوذرات نقره سنتز شده به روش سبز با استفاده از عصاره ‌های گیاهی کاربرد این نانوذرات را در پزشکی وسعت بخشیده ‌است. لذا در این بررسی اثر سمیت سلولی نانوذره نقره سنتز شده از ریشه انجبار بر سلول ‌های سرطان کبد(HepG2) در مقایسه با سلول ‌های نرمال پوست(HDF) مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه توان مهار رادیکال ‌های آزاد ABTS و  DPPHتوسط نانوذره با استفاده از تست ‌های رنگ سنجی ارزیابی گردید.
مواد و روش ها: به منظور بررسی سمیت سلولی ابتدا سلول ‌های سرطانی و نرمال به صورت جداگانه کشت داده شدند و سپس به پلیت ‌های 96 چاهکی منتقل گردیدند. در ادامه با غلظت ‌های مختلف نانوذره تیمار شدند و نهایتاً با استفاده از تست MTT میزان بقا سلول ‌ها ارزیابی گردید. توان آنتی اکسیدانی نانوذره نقره با توجه به میزان مهار رادیکال‌ های آزاد ABTS و DPPH ارزیابی شد.
یافته های پژوهش: نتایج نشان داد که نانوذره سلول ‌های سرطانی را با IC50 در حدود 3 میکروگرم بر میلی لیتر مهار نموده حال آن که در این غلظت بر سلول‌ های نرمال(IC50:50µg/ml) بی اثر می باشد. مهار رادیکال ‌های آزاد(IC50:15µg/ml) ABTS و DPPH (IC50:20µg/ml) اثرات آنتی اکسیدانی نانوذره را تایید نمود.
بحث و نتیجه گیری: پتانسیل بالای نانوذره سنتز شده بر علیه سلول‌ های سرطانی در مقایسه با سلول‌ های نرمال و هم چنین فعالیت قوی آنتی اکسیدانتی این نانوذره استفاده از آن را در درمان بسیاری از بیماری های ناشی از استرس اکسیداتیو و دیگر کاربردهای زیست پزشکی ارزشمنـــد می سازد.
واژه‌های کلیدی: نانوذره نقره، آنتی ‌اکسیدانت، گیاه انجبار، سرطان
متن کامل [PDF 684 kb]   (2084 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/9/1 | پذیرش: 1396/11/16 | انتشار: 1397/12/24XML   English Abstract   Printدوره 26، شماره 6 - ( 12-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها