:: دوره 27، شماره 3 - ( 5-1398 ) ::
جلد 27 شماره 3 صفحات 13-1 برگشت به فهرست نسخه ها
برآورد میزان تولید پروتئین A نوترکیب خارج سلولی از باکتری Escherichia coli BL21 با استفاده از روش رگرسیون کمترین مربعات فازی هیبریدی
رحام آرمند1 ، گرشاسب ریگی* 2، طاهره بهرامی3
1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء(ص) بهبهان، بهبهان، ایران
2- گروه ژنتیک، دانشکده علوم پایه، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران ، garshasbbiotech@gmail.com
3- گروه آمار، دانشکده علوم پایه، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء(ص) بهبهان، بهبهان، ایران
چکیده:   (3482 مشاهده)
مقدمه: ایمیون پروتئین A یک مولفه با طیف وسیعی از کاربردهای بیوشمیایی، بیوتکنولوژی و پزشکی است. ژن کدکننده این پروتئین از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس استخراج و در باکتری اشریشیاکلی کلون و بیان شد. جهت بهینه سازی شرایط بیان به منظور سنجش دقت آزمایش و تضمین صحت کار در آزمایشات بعد، کاهش هزینه و جلوگیری از روش های آزمون و خطا و دستیابی به بیشترین میزان تولید، از روش های آماری مناسب استفاده می شود.
مواد و روش ها: روش رگرسیون آماری معمولی بر پایه فرض دقیق بودن متغیرهای مورد مطالعه و مشاهدات مربوط به آن ها استوار بوده و در نهایت روابط بین متغیرها نیز به طور دقیق مشخص می شود. در مدل سازی طبیعی مانند برآورد میزان پروتئین، عموماً ممکن است با مشاهدات نادقیق و با روابط مبهم روبرو شویم، بنا بر این استفاده از روش های رگرسیون که قادر به تبیین ساختار مبهم میزان پروتئین و در اختیار نهادن الگوهایی که منطبق با واقعیت هستند، ضروری می باشد. در این مقاله از روش رگرسیون فازی هیبریدی با کمترین مربعات که مبتنی بر  نظریه مجموعه های فازی می باشد استفاده شد.
یافته های پژوهش: مقدار برآورد شده پروتئین A با اطمینان ۹۰ درصد صحیح محاسبه شده و از طرفی با توجه به این که روش مورد استفاده در این مقاله روش رگرسیون فازی هیبریدی با کمترین مربعات خطا(برآورد با کمترین مربعات خطا) می باشد لذا اگر تمامی داده های مورد استفاده در این مقاله اعداد ترد(غیر فازی) باشند نتایج حاصل از رگرسیون فازی هیبریدی مشابه رگرسیون معمولی است.
بحث و نتیجه گیری: یکی از مزایای رگرسیون فازی هیبریدی این است که نسبت به برآورد نقطه ای دارای سطح اطمینان بالاتری می باشد. در این مطالعه انحراف معیار داده های برآورد شده به روش رگرسیون فازی هیبریدی کمتر از روش رگرسیون معمولی بود که می توان نتیجه گرفت که روش رگرسیون فازی هیبریدی روش بهینه ای جهت برآورد میزان تولید این نوع پروتئین است.
واژه‌های کلیدی: پروتئین A، پروتئین متصل شونده به ایمونوگلوبین، رگرسیون فازی هیبریدی، بیوتکنولوژی پزشکی
متن کامل [PDF 736 kb]   (1361 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار زیستی
دریافت: 1396/8/4 | پذیرش: 1398/3/28 | انتشار: 1398/6/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 3 - ( 5-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها