:: دوره 26، شماره 5 - ( 10-1397 ) ::
جلد 26 شماره 5 صفحات 153-142 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارزش یافته ‌های آنالیز تصویری در تشخیص سایتولوژیک اسمیرسرویکو واژینال
شیما حیدری* 1، نعما محمدیان روشن2، امیر حسین جعفریان2، منور افضل آقایی3
1- گروه بیماری های داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران ، shima.heydari_b83@yahoo.com
2- گروه آسیب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
3- گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (2890 مشاهده)

مقدمه: روش های آنالیز تصویری امروزه دارای اهمیت فراوانی به عنوان روش کمکی در تشخیص های پاتولوژیک است و این روش ها می ‌توانند به عنوان یک روش موازی باعث افزایش دقت و سرعت ارزیابی نمونه ها شوند.
مواد و  روش ها: این مطالعه از نوع مشاهده ای-مقطعی بر روی 50 مورد از نمونه های اسمیر سرویکوواژینال انجام شد که به بخش آسیب شناسی بیمارستان قائم مشهد ارجاع شده بود. ابتدا تمام نمونه ها بر اساس سیستم بتسدا در گروه های(Negative for Intraepithelial Lesion or Malignancy), LSIL  HSIL, Reactive epithelial changes, NILM,  ASCUS  قرار گرفتند. در مرحله بعد با استفاده از میکروسکوپ Olympus و سیستم تصویربرداری Olympus DP3 از اسلایدهای میکروسکوپی، تصویر دیجیتال تهیـــه شـــد و شاخص های محیط و مساحت هسته و میانگین میزان تیرگی و تفاوت میزان تیرگی تصویر مورد آنالیز قرار گرفتند.
یافته های پژوهش: میانگین سطح هسته در سه گروه نرمال Reactive، LSIL و HSIL از نظر آماری متفاوت می باشد(P<0.01). میانگین شاخص دایره ای در این سه گروه از نظر آماری تفاوت نداشت(P=0.151). میانگین میزان تیرگی در دو گروه Normal وHSIL  تفاوت معناداری داشت(P<0.01)، به طوری­ که شدت رنگ پذیری هسته در گروه HSIL بیشتر بوده و سلول ها تیره ­تر به نظر رسیدند(P<0.01).
بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان داد که آنالیز تصویری به خوبی می تواند اطلاعات مفیدی از تصاویر دیجیتال سیتولوژی کانسر سرویکس استخراج نماید و هم چنین این اطلاعات در چهار گروه Reactive epithelial changes Normal, LSIL, HSIL, با ارزیابی چشمی پاتولوژیست نیز تطابق دارد.
 

واژه‌های کلیدی: سرویکال اسمیر، آنالیز تصویری، سیتولوژی، نرم ‌افزار
متن کامل [PDF 706 kb]   (3171 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آسیب شناسی
دریافت: 1396/4/28 | پذیرش: 1396/11/17 | انتشار: 1397/10/25XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 5 - ( 10-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها