:: دوره 26، شماره 2 - ( 3-1397 ) ::
جلد 26 شماره 2 صفحات 86-77 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی بیان ژن های پیش التهابی در زخم و طحال موش های BALB/c آلوده به لیشمانیا ماژور
سهیلا اخزری1 ، حسین رضوان1 ، علیرضا نوریان* 2، مسعود ذوالحواریه3 ، مرتضی شمسی4
1- گروه انگل شناسی، دانشکده پیرا دام پزشکی، دانشگاه بوعلی سینا همدان، همدان، ایران
2- گروه پاتوبیولوژی، دانشکده پیرا دام پزشکی، دانشگاه بوعلی سینا همدان، همدان، ایران ، nourian.ar@gmail.com
3- گروه علوم درمانگاهی، دانشکده پیرا دام پزشکی، دانشگاه بوعلی سینا همدان، همدان، ایران
4- مرکز تحقیقات بیماری های مشترک انسان و حیوان، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (5176 مشاهده)

 مقدمه: لیشمانیا ماژور از انگل های تک یاخته ای و عامل بیماری لیشمانیوز پوستی می­ باشد. تحقیقات نشان داده ا­ست که پاسخ ایمنی ایجاد شده علیه این انگل با ژنوتیپ میزبان مرتبط می باشد. اگر چه تا کنون در بسیاری از مطالعات انجام شده ویژگی های پاسخ ایمنی میزبان در بیماری لیشمانیوز و امکان پیشگیری آن از طریق واکسن مورد بحث قرار گرفته است، اما تا کنون کم تر به چگونگی ایجاد زخم و نقش پاسخ های التهابی با میانجی گری سلول های سیستم ایمنی ذاتی در ایجاد و ترمیم زخم ناشی از لیشمانیوز پوستی توجه گردیده است. هدف از انجام این تحقیق بررسی هم زمان الگوی بیان ژن های پیش التهابی در زخم و طحال در موش های BALB/c مبتلا به لیشمانیوز جلدی بود.
مواد و روش ها: در این بررسی، تعداد 107×1 فرم پروماستیگوت انگل لیشمانیا ماژور به صورت داخل جلدی در دو گروه موش BALB/c در قسمت انتهای دم تزریق و سپس در فواصل زمانی یک هفته بیان ژن های سایتوکاین های IL-12p35،CCL3، CCL4، IL-12p40، TNF-α، CCL5، IL -1α، IL-1β، IFN-γ و CCR5 در بافت زخم و طحال مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته های پژوهش: نتایج نشان داد که انگل لیشمانیا در بیماری لیشمانیوز جلدی باعث کاهش شدید در بیان ژن های پیش التهابی در زخم و طحال موش های درمان شده با PBS گردید در حالی که در موش های درمان شده با گلوکانتیم این موضوع مشاهده نشد.
بحث و نتیجه گیری: بر اساس نتایج سایتوکاین های IFN-γ, IL-12, TNF-α از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در پاسخ ایمنی علیه لیشمانیا می ­باشند زیرا کاهش بیان این ژن ها باعث ایجاد زخم های پیشرفته لیشمانیا در موش های آلوده ­گردید.

واژه‌های کلیدی: لیشمانیازیس، زخم، طحال، ژن های پیش التهابی
متن کامل [PDF 749 kb]   (1976 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1395/10/20 | پذیرش: 1396/2/16 | انتشار: 1397/3/25XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 2 - ( 3-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها