:: دوره 24، شماره 6 - ( 11-1395 ) ::
جلد 24 شماره 6 صفحات 40-33 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تغییرات بیان ژن هیستون د‌استیلاز 1 (HDAC1) در بیماران مبتلا به سرطان پروستات
نادیا میرزایی1 ، فاطمه شاکرمی1 ، فرزام عجمیان* 2، علی حمیدی مدنی3 ، محمدمهدی سوهانی1
1- گروه زیست شناسی،دانشکده علوم پایه، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
2- گروه زیست شناسی،دانشکده علوم پایه، دانشگاه گیلان، رشت، ایران ، ajamian@guilan.ac.ir
3- گروه ارولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران
چکیده:   (8970 مشاهده)

مقدمه: تغییرات اپی ­ژنتیکی نقشی کلیدی در پاتو­فیزیولوژی سرطان پروستات دارند. تغییرات اپی­ژنتیکی به ویژه هیپرمتیلاسیونDNA  و داستیلاسیون هیستون، نقش مهمی در کاهش بیان ژن ­های حفاظتی علیه سرطان پروستات دارا می ­باشند. هیستون ­د­استیلاز­ها یک خانواده­ بزرگ از آنزیم­ هایی هستند که به عنوان تنظیم­ کننده­ های کلیدی در استیلاسیون هیستون ­های هسته ای شناخته می ­شوند.  HDAC­ها نقش بزرگی در شروع و پیشرفت سرطان پروستات دارند که بر اساس اعمال تغییراتی است که در سطح کروماتین ایجاد می ­کنند. با توجه به وقوع تغییرات ژنتیکی و اپی ژنتیکی در سرطان ها از جمله سرطان پروستات، نقش آنزیم هایHDAC  در ایجاد سرطان ها و با توجه به عدم بررسی بروز ژن های مولد این آنزیم ها در جمعیت ایرانی، در این مطالعه به مقایسه میزان بیان ژن مولد آنزیم هیستون داستیلاز 1 در بیماران مبتلا به سرطان پروستات و نمونه­ های هایپر­پلازی خوش خیم پروستات خواهیم پرداخت.

مواد و روش ها: در این تحقیق مورد-شاهدی، پس از استخراج RNA از 40 نمونه­، شامل 20 بیمار مبتلا به سرطان پروستات و 20 فرد سالم، بیان ژن هیستون ­د­استیلاز 1 در سرطان پروستات انسان با استفاده از تکنیک RT-PCR مطالعه شد.

یافته های پژوهش: بر اساس آزمون T و تست لوین در حالت واریانس­ های برابر و نابرابر با 95 درصد اطمینان می توان گفت بین افراد سالم و بیمار از نظر میزان بیان ژن HDAC1 تفاوت محسوس و معنی ­داری(8/3 برابر) مشاهده گردید.

بحث و نتیجه ‌گیری: این نتایج حاکی است که بیان ژن HDAC1 می تواند به عنوان مارکر پیش آگهی برای پیشرفت سرطان پروستات در نظر گرفته شود.

واژه‌های کلیدی: اپی ‌ژنتیک، سرطان پروستات، مدیفیکاسیون هیستون ‌ها، بیان ژن، هیستون ‌داستیلاز‌ها(HDAC)
متن کامل [PDF 617 kb]   (5946 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: 1394/4/5 | پذیرش: 1394/10/15 | انتشار: 1395/11/23XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 6 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها