:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 125-114 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی مجموعه حداقل داده های مراقبت بهداشتی کودکان برای ایران
مریم دارابی1 ، علی دل پیشه2 ، اسکندر غلامی پریزاد2 ، محترم نعمت الهی* 3، رکسانا شریفیان4
1- دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز
2- دانشگاه علوم پزشکی ایلام
3- دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، mnemat@sums.ac.ir
4- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (7415 مشاهده)

مقدمه: مجموعه حداقل داده اولین گام مهم در توسعه سیستم اطلاعات مراقبت بهداشتی است. زیرا روشی استاندارد برای جمع آوری عناصر داده ای کلیدی در پرونده ایجاد می کند. این پژوهش با هدف تعیین حداقل مجموعه داده ها برای پرونده بهداشتی کودکان برای ایران انجام شده است.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع کاربردی است و به روش توصیفی-تطبیقی در سال 1394 انجام شد. با استفاده از یک مطالعه تطبیقی مجموعـه داده های مراقبت های بهداشتی کودکان در سه کشور توسعه یافته شامل اسـترالیا، کانـادا و آمریکـا با ایـران، پرسش نامه ای شامل عناصر داده مراقبت بهداشتی کودکان پیشنهاد شد. مجموعه داده های پیشنهادی در میان 20 نفر از متخصصـان حـوزه های سلامت کودکان و مدیریت اطلاعات سلامت کشور با استفاده از روش دلفی به نظر سنجی گذاشته شد. اعتباریابی الگو نیز از طریق آمار توصیفی و تحلیلی بـا استفاده از نرم افزارSPSS  صورت پذیرفت.

یافته های پژوهش: از بین 242 عنصر مراقبت های بهداشتی کودکان که به نظرسنجی گذاشته شد، 146 عنصر با موافقت بیش از  75 درصد و 86 عنصر با موافقت 50 تا 75 درصد مواجه و به ترتیب به عنوان عناصر اصلی و پیشنهادی مطرح شدند و 10 عنصر نیز به دلیل موافقت کمتر از 50 درصد از الگوی نهایی حذف گردیدند. در مورد اهمیت وجود 242 عنصر مورد بررسی تنها در دو مورد(روش پیشگیری از بارداری و تجربه ناموفق مادر در شیردهی قبلی) بین نظر متخصصان کودک، مامایی، بهداشت عمومی و مدیریت خدمات بهداشتی درمـانی نســبت بــه متخصصان مدیریت اطلاعـات سـلامت و مـدارک پزشـکی اختلاف معنی داری یافت شد(P<0.05).

بحث و نتیجه گیری: پژوهش حاضر نشان داد که بعضی عناصر داده ای ضروری موجود در سایر کشورها، مورد نیاز سازمان ها یا ارائه دهندگان مراقبت بهداشتی در کشور هستند، که جمع آوری نمی شوند. لذا فهرست کاملی از مجموعه حداقل عناصر داده ای ایجاد شد.
واژه‌های کلیدی: مجموعه حداقل داده، کودکان، سیستم اطلاعات بهداشتی، مراقبت بهداشتی
متن کامل [PDF 982 kb]   (2985 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: بهداشت عمومی
دریافت: 1394/3/23 | پذیرش: 1394/4/13 | انتشار: 1395/2/21XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها