:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 54-43 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی و اولویت بندی ریسک های ایمنی و بهداشت و محیط زیست(HSE) در بیمارستان ها (مطالعه موردی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)
منوچهر امیدواری* 1، داریوش شهبازی2
1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قزوین، قزوین ، omidvari88@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران
چکیده:   (13576 مشاهده)

مقدمه: امروزه توجه به فرصت ­ها و تهدیدهای موجود در عرصه خدمات بهداشت و درمان به خصوص در بیمارستان ها شناسایی و ارزیابی ریسک­ های موجود و مدیریت آن ها در این مراکز بسیار حائز اهمیت می ­باشد. این مطالعه با هدف، ارزیابی ریسک های ایمنی، بهداشت و محیط زیست در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ارائه راهکارهای کنترلی انجام گرفت.

مواد و روش ها: در این تحقیق در قدم اول ریسک های اصلی در بیمارستان ها شناسایی شده و بر اساس منطق   FMEA برای هر ریسک سه شاخص  شدت، احتمال و آسیب پذیری مشخص گردید. سپس معیارهای اولویت بندی تعیین گردیده و با استفاده از فرآیند تحلیل شبکه فازی(FANP) نسبت به اولویت بندی ریسک ها اقدام گردید.

یافته های پژوهش: نتایج این مطالعه نشان داد که از نظر عدد اولویت ریسک در بیمارستان ها بالاترین میزان عدد الویت ریسک با میزان 85/32 مربوط به عوامل بیولوژیکی موثر بر انسان و کمترین عدد اولویت ریسک با میزان 68/11 مربوط به عوامل فیزیکی موثر بر انسان بود. هم چنین نتایج نشان داد که میزان اولویت ریسک عوامل مختلف موثر بر شهرت سازمان نیز از اولویت های نسبی بالایی برخوردار بود

بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان داد که مدیریت بیمارستان باید در خصوص کنترل عوامل شیمیایی و بیولوژیکی برنامه های مدیریتی خاصی را با دو رویکرد سلامت و شهرت سازمانی پیش بگیرد. هم چنین با توجه به نتایج مشخص می گردد که برنامه های ارگونومیکی محیط کار لازم است مد نظر مدیریت قرار گرفته و اقدامات کنترلی در آن حوزه تعریف شود.

واژه‌های کلیدی: HSE، مدیریت ریسک، بیمارستان، FANP، FMEA
متن کامل [PDF 604 kb]   (15292 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مديريت ايمني، بهداشت و محيط زيست
دریافت: 1393/11/24 | پذیرش: 1394/5/25 | انتشار: 1395/1/30XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها