:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 42-35 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر آویشن بر انقباضات ایزوتونیک ناشی از استیل کولین در ایلئوم موش صحرائی نر
سید حسن حجازیان* 1، محمد گلزار اصفهانی2
1- دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، hejaziansh@yahoo.com
2- دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
چکیده:   (6316 مشاهده)

مقدمه: در طب سنتی، استفاده از گیاهان دارویی برای معالجه بیماری‌ های مختلف گوارشی از جمله اسپاسم صورت می‌ گیرد، بعضی از این گیاهان دارای آثار گوارشی می ‌باشند که از آن جمله، آثار ضد اسپاسمی را می ‌توان نام برد و در روغن ‌های فرار بعضی از گیاهان وجود دارد یکی از این گیاهان که در طب سنتی ایران از آن یاد شده آویشن است. مطالعه حاضر نقش اسانس آویشن  را بر فعالیت مکانیکی عضلات صاف ایلئوم جدا شده از موش صحرائی مورد بررسی قرار داده است.

مواد و روش ها: در این مطالعه جهت بررسی آثار اسپاسمولیتیک اسانس آویشن، محلول های مختلف را پس از اعمال استیل کولین 4-10 مولار، به حمام بافت اضافه کردیم و هم چنین جهت بررسی آثار آنتی اسپاسمودیک آن، محلول های مختلف را قبل از اعمال استیل کولین 6-10تا 3-10 مولار اضافه کردیم و سپس با استفاده از دستگاه فیزیوگراف و حمام بافت، انقباضات ایزوتونیک ایلئوم را در گروه های کنترل، آزمون و شاهد مورد بررسی قرار گرفت.

یافته های پژوهش: نتایج به دست آمده از اثر غلظت های مختلف این اسانس بر انقباض ناشی از استیل کولین 4-10 مولار در ایلئوم موش نشان داد غلظت 50 نانوگرم/میلی ‌لیتر و بالاتر آن منجر به کاهش انقباض ناشی از استیل کولین به میزان 95 درصد شد که از لحاظ آماری معنی دار می باشد(P<0.05).

بحث و نتیجه گیری: اسانس آویشن دارای آثار اسپاسمولیتیک و آنتی اسپاسمودیک می باشد. این آثار ممکن است ناشی از وحود تیمول در اسانس باشد که باعث کاهش فعالیت کلسیم و رهایش آن از شبکه سارکوپلاسمی می شود.

واژه‌های کلیدی: اسانس آویشن، اسپاسمولیتیک، استیل کولین، ایلئوم
متن کامل [PDF 693 kb]   (2761 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1393/10/7 | پذیرش: 1394/7/7 | انتشار: 1395/1/28XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 1 - ( 1-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها