:: دوره 24، شماره 4 - ( 8-1395 ) ::
جلد 24 شماره 4 صفحات 10-1 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر بیهوشی عمومی و اپیدورال بر شاخص ‌های تنفسی حین و پس از انجام عمل جراحی کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک
علی کرباسفروشان1 ، ایرج پیمان1 ، فرشته جلالوندی* 2، میترا یاری1
1- گروه بیهوشی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
2- گروه پرستاری، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
چکیده:   (6868 مشاهده)

مقدمه: عمل جراحی کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک(LC) با استفاده از بیهوشی عمومی از شایع ترین اعمال جراحی محسوب می شود. با توجه به مخاطرات و اثرات بیهوشی عمومی بر شاخص‌ های تنفسی و در نظر گرفتن بیهوشی اپیدورال به عنوان یک جایگزین مناسب و ایمن برای بیهوشی عمومی، این مطالعه با هدف مقایسه شاخص‌ های تنفسی بیماران حین و پس از LC تحت دو روش بیهوشی عمومی و اپیدورال انجام شده است.

مواد و روش ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی(equivalent study) به صورت دو گروهی بر روی بیماران کاندید کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک که یک گروه با کمک بیهوشی عمومی و گروه دوم به روش بیهوشی اپیدورال تحت عمل جراحی قرار گرفتند، انجام و شاخص ‌های تنفسی دو گروه قبل، حین و پس از عمل اندازه گیری و مقایسه شدند. تجزیه و تحلیل یافته ها با استفاده از نرم افزار آماری vol.20 SPSS انجام گردید.

یافته‌ های پژوهش: در حین عمل جراحی شاخص های  SPO2, PaO2, PaCO2در گروه بیهوشی عمومی کمتر از گروه اپیدورال بود .بر اساس آنالیز واریانس اندازه های تکراری با کنترل اثرSPO2   پایه و جنسیت روند تغییرات در حین و پس از عمل بین دو گروه معنادار بود(P<0.005). در گروه تحت بیهوشی عمومی در حین عمل افت SPO2 بیشتر بود(P<0.05) ولی در پایان عمل جراحی اختلاف معناداری وجود نداشت(P= 0.07).

بحث و نتیجه گیری: استفاده از روش اپیدورال یا بیهوشی عمومی تغییرات اندکی بر اندکس های تنفسی حین عمل جراحی دارد ولی پس از عمل جراحی تفاوتی در نتیجه استفاده از هر کدام از این روش ها دیده نمی شود و بر حسب ترجیح بیمار و پزشک هر یک را می توان به کار برد.

واژه‌های کلیدی: بیهوشی عمومی، بیهوشی اپیدورال، کوله سیستکتومی لاپاروسکوپیک، شاخص ‌های تنفسی
متن کامل [PDF 574 kb]   (2823 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: متخصص داخلی
دریافت: 1393/6/7 | پذیرش: 1394/10/15 | انتشار: 1395/8/2XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 4 - ( 8-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها