:: دوره 23، شماره 3 - ( 6-1394 ) ::
جلد 23 شماره 3 صفحات 72-54 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر اثرات رزوراترول در طول عمر
مسعود فریدونی* 1، سیما جهان بخشی2
1- دانشگاه فردوسی مشهد ، fereidoni@um.ac.ir
2- دانشگاه فردوسی مشهد
چکیده:   (9081 مشاهده)
مقدمه: پیری یکی از مهم‌ ترین ریسک فاکتور‌ها برای بسیاری از بیماری‌ ها است، به طوری که یکی از اهداف مهم در تحقیقات مربوط به آن، شناسایی و تجزیه و تحلیل کردن اجزایی است که در به تاخیر انداختن پیری و افزایش طول عمر نقش دارند. در جوندگان، کاهش دسترسی به مواد ‌غذایی(Caloric Restriction یا CR) به نحوی که باعث سوء تغذیه نشود، باعث افزایش 50 درصد در طول عمر می گردد، با این وجود اثرات مضر نیز از خود به جا می ‌گذارد، بنا بر این محققان به دنبال کشف ترکیبی بودند که بتواند اثر CR را بدون به جا گذاشتن اثرات مضر، تقلید کند. رزوراترول یکی از مواد شیمیایی طبیعی و مشتق شده از گیاهان است که عضوی از خانواده پلی ‌فنول‌ ها می ‌با‌شد و خاصیت آنتی اکسیدانی فوق ‌العاده ‌ای دارد. در این مقاله نحوه اثر رزوراترول در افزایش طول عمر و پیشگیری از فرآیندها و بیماری ‌های مرتبط با پیری مرور می‌ شود.
 مواد و روش‌ ها: مطالعه کنونی با استفاده از پایگاه‌ های اطلاعاتی Pub Med، Elsevier، NCBI و EBSCO به بررسی 40 مقاله منتشر شده پرداخت تا اثر رزوراترول در افزایش طول عمر را تشریح کند. یافته ‌های پژوهش: اخیراً به اثبات رسیده است که رزوراترول با به تاخیر انداختن تمام فرآیند‌های ناشی از پیری، سبب افزایش طول عمر در بسیاری از جانوران مدل آزمایشگاهی از جمله مگس سرکه، نماتد‌ها، ماهی ‌ها و موش ‌ها گردیده ‌است.
بحث و نتیجه ‌گیری: مکانیسم اثر رزوراترول بسیار مشابه با مکانیسم عمل CR است چرا که هر دو با بهبود بیماری‌ های ناشی از پیری از جمله بیماری‌ های قلبی-عروقی، دیابت، آلزایمر و سرطان سبب افزایش طول عمر می‌ گردند که این اثر رزوراترول به فعالیت Sirtuin ها که از نظر تکاملی از خانواده حفاظت شده کلاس III هیستون د استیلاز و وابسته به NAD+ می باشند، به ویژه SIRT1 که از تنظیم کننده ‌ها‌ی اصلی مکانیسم‌ مولکولی فرآیند‌های پیری است بستگی دارد.
واژه‌های کلیدی: رزوراترول، طول عمر، پیری، Sirtuin، CR
متن کامل [PDF 1167 kb]   (3741 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: زیست شناسی
دریافت: 1393/5/9 | پذیرش: 1393/7/14 | انتشار: 1394/7/4


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 3 - ( 6-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها