:: دوره 22، شماره 6 - ( 10-1393 ) ::
جلد 22 شماره 6 صفحات 124-115 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش نقایص تنظیم هیجان، آمیختگی فکر-عمل و بازداری رفتاری در اختلال اضطراب منتشر
اعظم داودی* 1، حمید طاهر نشاط دوست2 ، محمدرضا عابدی2 ، هوشنگ طالبی2
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) ، davoodi.azam@yahoo.com
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (8813 مشاهده)
مقدمه: اختلال اضطراب منتشر تحت تاثیر مولفه ‌های متعدد هیجانی، شناختی و سرشتی قرار دارد. هدف این پژوهش بررسی نقش متغیرهای عدم تنظیم هیجان، آمیختگی فکر-عمل و بازداری رفتاری در اختلال اضطراب منتشر بود.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع همبستگی که شامل 120 بیمار مبتلا به اختلال اضطراب منتشر بود که از میان بیماران چهار مرکز روان پزشکی شهر شیراز به روش نمونه‌ گیری در دسترس انتخاب شدند. برای گردآوری داده ‌ها از پرسش نامه های تنظیم شناختی هیجان، آمیختگی فکر-عمل، اضطراب بک و مقیاس‌ های بازداری رفتاری بزرگسالی و گذشته‌ نگر(دوران کودکی) و مقیاس نارسایی هیجانی تورنتو-20 استفاده شد. داده‌ ها با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه به روش گام به گام تحلیل گردید.
 یافته های پژوهش: نتایج نشان داد که بین دشواری در شناسایی و توصیف احساس، تنظیم شناختی غیر انطباقی، آمیختگی فکر-عمل و بازداری رفتاری کودکی با اختلال اضطراب منتشر رابطه مثبت معناداری وجود دارد.(P<0.01) همچنین تحلیل رگرسیون گام به گام نشان داد که دشواری در شناسایی احساس، تنظیم شناختی غیر انطباقی، آمیختگی فکر-عمل و بازداری رفتاری دوران کودکی به ترتیب پیش بینی ‌های مناسبی برای این اختلال هستند. بحث و نتیجه‌ گیری: در مجموع با توجه به نقش عدم تنظیم هیجان، آمیختگی فکر-عمل و بازداری رفتاری دوران کودکی در اختلال اضطراب منتشر، لازم است متغیرهای فوق در برنامه‌ های پیشگیری و درمان این اختلال گنجانده شود.
واژه‌های کلیدی: نقایص تنظیم هیجان، آمیختگی فکر-عمل، بازداری رفتاری، اختلال اضطراب منتشر
متن کامل [PDF 418 kb]   (3965 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی
دریافت: 1393/2/2 | پذیرش: 1393/6/7 | انتشار: 1393/10/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 6 - ( 10-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها