:: دوره 22، شماره 4 - ( ضمیمه شهریور ماه 1393 ) ::
جلد 22 شماره 4 صفحات 140-132 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفیت میکروبی آب خروجی از دستگاه های تصفیه آب شهر آبادان
علی اکبر بابایی* 1، فرخ غفاری زاده ، حشمت نورمرادی ، کامبیز احمدی انگالی ، ملیحه مسلم نیا ، جواد سلیمی
1- ، ababaei52@gmail.com
چکیده:   (9605 مشاهده)

چکیده

  مقدمه: در مناطقی از کشور که کیفیت آب آشامیدنی در دسترس مناسب نیست، باعث گرایش مردم به سمت استفاده از روش های غشایی از جمله اسمز معکوس (RO) شده است. کیفیت پایین آب آشامیدنی در شهر آبادان منجر به توسعه مراکز تصفیه آب با سیستم RO و توزیع آب تصفیه شده توسط مخازن سیار در سطح شهر شده است. در این تحقیق سعی شده است که کیفیت میکروبی آب عرضه شده توسط این مراکز و مخازن سیار مورد بررسی قرار گیرد.

مواد و روشها: این تحقیق، یک مطالعه توصیفی- مقطعی بوده و به مدت شش ماه (فصل بهار و تابستان 91) و با تاکید بر فصل تابستان، با نمونه برداری از مراکز تصفیه آب و مخازن سیار فعال در سطح شهر انجام شد. در مجموع 159 نمونه آب برداشت گردید. نمونه ها تحت شرایط استاندارد آزمایش شدند. پارامترهای اشرشیاکلی،TDS،EC،PH و کلر باقیمانده و کدورت سنجش شد.

یافته های پژوهش: نتایج تحقیق نشان داد که 2 درصد مراکزتصفیه آب و 5 درصد مخازن سیار دارای آلودگی اشرشیاکلی بودند. موارد نامطلوب آزمایش کلر باقیمانده وکدورت آب به ترتیب 92%و87%بود. نتایج آزمایشات مربوط به EC,TDSو PH تمامی نمونه ها در محدوده مطلوب استانداردهای ملی و بین المللی بودند.

بحث و نتیجه گیری: علیرغم موارد بیشتر آلودگی میکروبی آب مخازن سیار نسبت به مراکز تصفیه آب، نتایج تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که تفاوت معنی داری بین نحوه توزیع آب توسط مراکز تصفیه آب و مخازن سیار از نظر آلودگی میکروبی وجود ندارد (05/0p-value>). اما با توجه به مشاهده موارد بیشتر آلودگی میکروبی در مخازن سیار، افزودن مواد گندزدا به آب، آموزش متصدیان مخازن سیار و ارتقاء آگاهی های بهداشتی آنان و گندزدایی به موقع مخازن می تواند در کاهش میزان آلودگی های میکروبی ثانویه مؤثر باشد.

واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: آبادان، مراکز تصفیه آب، مخازن سیار آب، آلودگی میکروبی، اسمز معکوس
متن کامل [PDF 557 kb]   (4750 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت محیط
دریافت: 1392/9/27 | پذیرش: 1393/1/23 | انتشار: 1393/6/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 4 - ( ضمیمه شهریور ماه 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها