:: دوره 22، شماره 6 - ( 10-1393 ) ::
جلد 22 شماره 6 صفحات 164-159 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر مصرف ترکیب رازیانه، بابونه و زنجبیل بر شدت درد دیسمنوره اولیه دانشجویان ساکن خوابگاه فاطمیه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
نسرین صمدی*1، فیروز امانی2، مینا نقی زاده، ایراندخت اللهیاری، سیما قزلباش، رأفت کاظم زاده
1- دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ، na.samadi@arums.ac.ir
2- دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
چکیده:   (11008 مشاهده)
مقدمه: گیاهان دارویی تاریخی به قدمت خلقت انسان دارند و استفاده از آن ها به عنوان ماده شفابخش از دیرباز در همه جای دنیا مرسوم بوده است. هم چنین گیاهان دارویی از دیرباز در درمان بیماری ها مانند دردهای قاعدگی که یکی از مشکلات شایع در زنان است استفاده می شوند. در سال های اخیر روش های درمانی و تغذیه ای مختلفی در درمان دیسمنوره به کار گرفته شده است ولی با توجه به این نکته که استفاده از هر دارویی علاوه بر تاثیرات درمانی، عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارد لذا بهره گیری از گیاهان در کنار داروهای شیمیایی می توانند در درمان دیسمنوره کمک کننده باشد. بنا بر این مطالعه حاضر با هدف تعیین تاثیر مصرف ترکیب رازیانه، بابونه و زنجبیل در شدت درد دیسمنوره اولیه دانشجویان دختر دانشگاه های اردبیل انجام شده است.
 مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه تجربی می باشد که بر روی 90 نفر از دانشجویان دختر دانشگاه های اردبیل انجام شد. نمونه گیری به روش تصادفی، به مدت شش ماه در سال 1391 انجام شد، ابزار گردآوری شامل مشخصات دموگرافیکی و مقیاس سنجش شدت درد مدرج(خط کش درد) بود. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آمار توصیفی و تحلیلی استفاده گردید.
 یافته های پژوهش: نتایج حاصل از پژوهش حاضر حاکی از آن است که بین وضعیت بهبود علائم و شدت درد قبل و بعد از مصرف گیاهان دارویی ترکیبی از لحاظ آماری، رابطه معنی داری وجود دارد.(P=0.017)
بحث و نتیجه گیری: نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد که مصرف ترکیب رازیانه، بابونه و زنجبیل در تسکین علائم دیسمنوره موثر می باشد. با توجه به شیوع بالای دیسمنوره در دختران و پتانسیل بالای کشور در زمینه داروهای گیاهی، توصیه می شود که از داروهای گیاهی در تسکین درد دیسمنوره در کنار سایر درمان های رایج استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: دارو های گیاهی، رازیانه، بابونه و زنجبیل، دیسمنوره اولیه
متن کامل [PDF 186 kb]   (11804 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان وزایمان
دریافت: 1392/9/13 | پذیرش: 1393/4/30 | انتشار: 1393/10/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 6 - ( 10-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها