:: دوره 17، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 31-24 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی و تایپینگ مولکولی لپتوسپراهای بومی ناحیه مرکزی منطقه جلگه ای استان گیلان با روش آنالیز الگوی باندی ژنوم برش داده شده
چکیده:   (8820 مشاهده)
مقدمه: لپتوسپیروز نوعی بیماری مشترک بین انسان و حیوان، شایع در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده و در استان گیلان آندمیک است. باکتری های ترشح شده از حیوانات حامل، در آب و خاک مرطوب در pH و دمـــای مـناسب می توانند به مدت طولانی در کنار لپتوسپیراهای غیر بیماری زا زنده بمانند. معمولا در هر منطقه آنــدمیک، تعداد اندکی از سرووارها شایع هستند و شناسایی آن ها به شناسایی مخزن و یا مخازن اصلی کمک می کند. این مطالعه به منظور جداسازی لپتوسپیراها از آب شالیزارها، کانال و رودخانه های منطقه به منظور شناسایی سرووارهای شایع انجام شده است. مواد و روش ها: نمونه برداری از آب های سطحی شهرستان های منطقه در فاصله زمانی خرداد تا پایان شهریور سال 1385 صورت گرفت. هر نمونه به طور جداگانه در محیط مایع EMJH کشت داده شد. DNAکشت های مثبت با روش استاندارد استخراج گردید. سپس REA با استفاده از آنزیم EcoRI انجام شد و پس از انجام الکتروفورز و رنگ آمیزی، تصویر الگوهای باندهای حاصل، با الگوهای مربوط به سرووارهای استاندارد تطبیق داده شد. یافته های پژوهش: در مجموع تعداد 301 نمونه مورد بررسی قرار گرفت. تعداد 168 نمونه مثبت شدند ولی در پاساژهای بعدی تنها 33 نمونه به رشد پویا و پر جمعیت رسیدند که با REA بررسی شدند. هویت گونه ای و زیر گونه ای 27 ایزوله ها مشخص گردید که به ترتیب شامل گونه های ساپروفیت بی فلکسا و ولباشیا شامل سروگروپ های: آندامانا، پــــاتوک و سمــارانگا بودند. همچنین گونه های بیماری زا شامل اینتروگانس، کیرشنری و بورگ پترسنی بودند که سروگروپ های: ایکتروهموراژی، پومونا،بالوم، هارجو، کانیکولا و گریپو تیفوزا را شامل می شدند. بحث و نتیجه گیری: در این مطالعه حضور گونه های بیماری زا در شالیزارها بیشتر بود که می توان آن را به توقف آب و به رفت و آمد حیوانات به ویژه جوندگان نسبت داد و حضور گونه های غیر بیماری زا در رودخانه و کانال بیشتر بود.
واژه‌های کلیدی: لپتوسپیرا، تایپینگ مولکولی، سروگروپ
متن کامل [PDF 855 kb]   (2209 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1388/10/14 | پذیرش: 1394/1/31 | انتشار: 1394/1/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها