:: دوره 21، شماره 2 - ( خرداد 92 1392 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 143-138 برگشت به فهرست نسخه ها
عامل دار کردن نانو تیوب های اسیدی چند دیواره با ترکیبات دی آزو حاصل از آمین های آروماتیک و مطالعه اثرات ضد سرطانی آن ها بر رده سلولی SW742در شرایط invitro
سعید حیدری کشل ، مهدیه انتظاری* 1، ملک حکمتی ، سمیه سلیمانی
1- ، mahdiehentezari63@yahoo.com
چکیده:   (15720 مشاهده)
مقدمه: یکی از علل عمده مرگ و میر در تمام جهان سرطان است. با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی، بشر هنوز در درمان قطعی این بیماری ناکام مانده است. کشف خواص شگفت انگیز بیولوژیک نانو تیوب های کربنی باعث شد تا آن ها کاندیدای خوبی برای مطالعه بر روی سلول های سرطانی باشند و از آن جا که عامل دار کردن باعث بهبود خواص و اصلاح نانو تیوب ها می شود، عامل دار کردن آن ها با ترکیبات مختلف مورد توجه قرار گرفت. از آن جا که بسیاری از ترکیباتی که در شیمی داروئی مطرح می شوند از خانواده دی آزو هستند در این مقاله سعی کردیم تا نانو تیوب های چند دیواره دارای عامل اسیدی را با ترکیبات دارای گروه دی آزو عامل دار کنیم. مواد و روش ها: همه محصولات به وسیله طیف سنجی FT-IR , RamanوSEM تایید شده اند. سپس محصولات به کمک روش MTT بر روی لاین سلولی SW742 مورد بررسی قرار گرفتند و توان زیستی سلول ها در غلظت های مختلف بررسی شد. یافته های پژوهش: بررسی ها نشان داد که توان زیستی سلول های سرطانی در حضور نانو تیوب های عامل دار شده به مقدار قابل ملاحضه ای کاهش می یابد. بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان داد که ترکیبات حاصل می توانند کاندیدای مناسبی برای ساخت داروهای موثر در درمان سرطان روده باشند.
واژه‌های کلیدی: کربن نانو تیوب، سرطان روده، عامل دارکردن
متن کامل [PDF 285 kb]   (4926 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: شیمی مواد خوراکی
دریافت: 1392/5/13 | پذیرش: 1392/5/15 | انتشار: 1392/6/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 21، شماره 2 - ( خرداد 92 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها