:: دوره 28، شماره 3 - ( 6-1399 ) ::
جلد 28 شماره 3 صفحات 93-102 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر دو برنامه مداخله ای شناخت درمانی گروهی و معنویت محور گروهی مبتنی بر دیدگاه اسلام در طب تسکینی بر کیفیت زندگی، اضطراب و افسردگی بیماران مبتلا به سرطان پستان
عبادالله مرادی ذلانی 1، مسعود آذربایجانی2، حمیرضا حسن آبادی3، مهدی احمدی فراز4
1- پژوهشکده علوم رفتاری، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، گروه روان‌ شناسی، قم، ایران ، h5002ry@gmail.com
2- پژوهشکده علوم رفتاری، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، گروه روان‌ شناسی، قم، ایران
3- دانشکده روان ‌شناسی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
4- مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء، اصفهان، ایران
چکیده:   (223 مشاهده)

مقدمه: پژوهش ‌ها درباره اثر مداخله‌ های معنوی بر کیفیت زندگی، اضطراب و افسردگی در جمعیت بیماران مبتلا به سرطان پستان کافی نبوده و به یافته‌ های متناقض منتهی شده است. این مطالعه به منظور مقایسه تاثیر مداخله معنویت‌ محور مبتنی بر دیدگاه اسلام در طب تسکینی با شناخت درمانی گروهی بر کیفیت زندگی، اضطراب و افسردگی زنان مبتلا به سرطان پستان انجام شده است.
مواد و روش ‌ها: 26 زن مسلمان 58-36 ساله مبتلا به سرطان پستان در یک طرح پیش‌ آزمون، (میان آزمون)، پس ‌آزمون، پی‌ گیری با گروه کنترل در مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء اصفهان و بخش انکولوژی بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام در سال 1397 در این مطالعه شرکت کردند و به تصادف در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. گروه آزمایش 8 جلسه هفتگی درمان معنویت‌ محور مبتنی بر دیدگاه اسلام و گروه کنترل نیز هم زمان همین تعداد جلسه شناخت درمانی گروهی مبتنی بر مدل فری به مثابه درمان معیار دریافت کرد. از پرسش نامه کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان(QoL-BC56) و مقیاس بیمارستانی اضطراب و افسردگی(HADS) برای گردآوری داده‌ ها استفاده شد و داده ‌ها با تحلیل کوواریانس اندازه‌ گیری های مکرر تحلیل گردید.
یافته ‌های پژوهش: تحلیل کوواریانس اندازه ‌گیری های مکرر نشان داد که مداخله معنویت ‌محور اسلامی به تغییرات معنادار آماری در کیفیت زندگی، اضطراب و افسردگی منجر نشده است؛ اما از چشم ‌انداز معناداری بالینی در نمره‌ های اضطراب در هر دو گروه پیشرفت مشاهده شد، بدین معنی که 53/61 درصد شرکت کنندگان دو گروه کاهش معنی ‌‌دار نمره‌ های اضطراب را نشان دادند. بر حسب نسبت بهبود بیماران در افسردگی، شناخت درمانی گروهی به صورت آشکاری موثرتر از درمان معنویت‌ محور بود(میزان بهبود بیماران 42/76 درصد در برابر 48/53 درصد بود).
بحث و نتیجه ‌گیری: بر اساس یافته ‌ها، مداخله معنویت محور از نظر معناداری بالینی منجر به کاهش اضطراب و افسردگی بیماران شده است؛ اما کیفیت زندگی آنان را ارتقاء نبخشیده است.

واژه‌های کلیدی: واژه‌های کلیدی: مداخله معنویت محور گروهی مبتنی بر دیدگاه اسلام|سرطان پستان|طب تسکینی|شناخت درمانی گروهی|کیفیت زندگی|اضطراب|افسردگی. ،
متن کامل [PDF 512 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/7/22 | پذیرش: 1399/5/4 | انتشار: 1399/6/10


XML   English Abstract   Printدوره 28، شماره 3 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها