:: دوره 28، شماره 1 - ( 1-1399 ) ::
جلد 28 شماره 1 صفحات 1-11 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفیت خواب با ویژگی‌ های جمعیت ‌شناختی سالمندان مبتلا به بیماری عروق کرونر بستری در بیمارستان امام علی(ع) در سال 1397
فریبا نصیری زیبا 1، محمدجواد ویسی میانکلی2، حمید حقانی3
1- گروه داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، fariba_nz@yahoo.com
2- گروه پرستای سالمندی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
3- گروه آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (934 مشاهده)
مقدمه: سالمندی با عوامل متعدد تهدیدکننده سلامت از جمله کیفیت خواب نامطلوب همراه است. کیفیت خواب نامطلوب یکی از شایع ترین مشکلاتی است که سالمندان با آن روبرو هستند. مشکلات خواب در بیماران سالمند بستری شیوع بالایی داشته و شامل مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن در طول ‏شب است. هدف از این مطالعه تعیین کیفیت خواب با ویژگی ‌های جمعیت ‌شناختی سالمندان مبتلا به بیماری عروق کرونر بستری در ‏بیمارستان امام علی شهر کرمانشاه سال 1397‏ بود.
مواد و روش ‌ها: پژوهش حاضر، مطالعه ای مقطعی بود که 200 نفر از سالمندان مبتلا به بیــــماری عـــروق کرونر در آن شرکت داشتند. نمونه گیری به روش مستمر انجام شد. پس از جمع آوری داده‌ ها، اطلاعات به دست آمده از واحدهای پژوهش، با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 25 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. سطح معناداری آزمون P0.05 در نظر گرفته ‏شد.
یافته ‌های پژوهش: میانگین سنی سالمندان مورد پژوهش 87/68 با انحراف معیار 83/7 سال بود. کیفیت خواب اکثر سالمندان مورد پژوهش یعنی 5/75 درصد در سطح نامطلوب بود. کیفیت خواب با سن، جنسیت، تاهل، تحصیلات، وضعیت اشتغال ارتباط معنی داری نداشت.
بحث و نتیجه گیری: بر اساس نتایج مطالعه حاضر و با توجه به این که کیفیت خواب اکثر سالمندان مورد بررسی در حد نامطلوب گزارش شد، کیفیت خواب با مشخصات جمعیت شناختی ارتباط معنی داری نداشت. لذا لازم است سیاستگذاران سلامت انجام امور مداخله ای در زمینه آموزش ‌های لازم در مورد اهمیت خواب سالمندان را برای افراد سالمند و خانواده آنان مدنظر قرار دهند.
 
واژه‌های کلیدی: کیفیت خواب|سالمند|ابتلا به بیماری عروق کرونر|مشخصات جمعیت شناختی ،
متن کامل [PDF 679 kb]   (370 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1398/4/17 | پذیرش: 1398/9/5 | انتشار: 1399/1/10XML   English Abstract   Printدوره 28، شماره 1 - ( 1-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها