:: دوره 27، شماره 1 - ( 1-1398 ) ::
جلد 27 شماره 1 صفحات 122-136 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر پیش آماده سازی با تمرین تناوبی شدید در پیشگیری از تخریب میلین در هیپوکامپ موش‌ های نر نژاد C57BL/6
مریم نقیب زاده 1، روح اله رنجبر2 ، محمد رضا تابنده3 ، عبدالحمید حبیبی2
1- گروه علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه ایلام، ایلام، ایران ، naghibzadehmaryam@yahoo.com
2- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
3- گروه علوم پایه، دانشکده دام پزشکی، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (1668 مشاهده)
مقدمه: مولتیپل اسکلروزیس(MS) یک بیماری نورودژنراتیو رایج است که منجر به تخریب میلین و اختلال حرکتی می ‌شود. فعالیت بدنی با جلوگیری از تخریب میلین و انهدام سلول‌ های الیگودندروسیت، شروع فرآیندهای نورودژنراتیو را به تاخیر می‌‌ اندازد. بنا بر این هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر پیش آماده سازی تمرین تناوبی شدید بر بیان ژن ‌های مرتبط با سنتز میلین و ژن فاکتور رشد عصب در هیپوکامپ مدل حیوانی تخریب میلین القاء شده با کوپریزون می ‌باشد.
مواد و روش ‌ها: موش های C57BL/6 نر(40 سر) به طور تصادفی به 4 گروه تقسیم شدند: کنترل، کوپریزون، تمرین تناوبی شدید، تمرین تناوبی شدید و کوپریزون. برنامه‌ تمرینی بر روی تردمیل به مدت 4 هفته انجام شد و پس از آن، القاء MS با رژیم کوپریزون 2 درصد صورت گرفت، هم زمان با القاء MS برنامه تمرینی به مدت 5 هفته ادامه داشت. بروز MS با تست میدان باز تایید شد. بیان ژن ‌های فاکتور رشد عصب(NGF)، پروتئین پایه میلین(MBP) و پروتئین ﭘﺮوﺗﺌﻮ‌ﻟﯿﭙیدی میلین(PLP) با استفاده از روش Real time-PCR اندازه ‌گیری شد، هم چنین هیپوکامپ جهت ارزیابی تعداد سلول ‌های الیگودندروسیت با هماتوکسین-ائوزین رنگ ‌آمیزی شد.
یافته ‌های پژوهش: نتایج نشان داد حیواناتی که کوپریزون دریافت کردند، عملکرد حرکتی ضعیف‌ تری داشتند، بیان NGF، MBP و PLP پایین ‌تر و تعداد الیگودندروسیت‌ کمتری نسبت به گروه کنترل داشتند. سطوح NGF، MBP و PLP و سلول ‌های الیگودندروسیت در گروه تمرین تناوبی+کوپریزون نسبت به گروه کوپریزون افزایش یافت(P<0.05) و مانع حرکت غیرطبیعی حیوانات به واسطه کوپریزون شد.
بحث و نتیجه‌ گیری: نتایج نشان داد که پیش ‌آماده سازی با تمرین تناوبی فرآیند میلین ‌سازی در هیپوکمپ را تقویت می ‌کند و با بهبود بیشتر بیان ژن NGF تاثیر نوروپروتکتیو در برابر مولتیپل اسکلروزیس داشت.
 
واژه‌های کلیدی: تمرین تناوبی، مولتیپل اسکلروزیس، کوپریزون، فاکتور رشد عصب، پروتئین پایه میلین، پروتئین ﭘﺮوﺗﺌﻮ‌ﻟﯿﭙیدی میلین
متن کامل [PDF 1369 kb]   (331 دریافت)    

دریافت: 1398/2/23 | پذیرش: 1398/2/23 | انتشار: 1398/2/23XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 1 - ( 1-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها