:: دوره 26، شماره 5 - ( 10-1397 ) ::
جلد 26 شماره 5 صفحات 71-78 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه بیان افتراقی RNA غیرکد کننده PRNCR1 در پلاسمای بیماران مبتلا به سرطان پستان
آیسان زینل زاده تبریزی1 ، اسماعیل بابائی 2، محمدعلی حسینپور فیضی1
1- گروه علوم زیستی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
2- گروه علوم زیستی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران ، babaei@tabrizu.ac.ir
چکیده:   (1950 مشاهده)
مقدمه: سرطان پستان شایع ترین بدخیمی در زنان می باشد که باعث مرگ و میر بالائی در افراد مبتلا می شود. شناسائی مارکرهای مولکولی توموری سیال در خون می تواند به عنوان راهکار غیر تهاجمی در تشخیص زودهنگام و پیش آگهی در نظر گرفته شود. هدف از مطالعه حاضر، بررسی وجود RNA ژن PRNCR1 در پلاسمای بیماران مبتلا به سرطان پستان و ارزیابی میزان بیان آن نسبت به نمونه های غیر توموری بود.
مواد و روش ها: نمونه های خون از 32 بیمار سرطان پستان و 25 خانم سالم گرفته شده و از پلاسمای آن ها RNA استخراج گردید. سپس، حضور کمیRNA  ژن Lnc-PRNCR1 در پلاسما توسط تکنیک real-time PCR ارزیابی شد. هم چنین، میزان بیان این ژن نسبت به ویژگی های کلینیکی-پاتولوژیکی بیماران نیز مورد مطالعه قرار گرفت. آنالیز آماری داده ها توسط آزمون t-test انجام شد.
یافته های پژوهش: نتایج نشان داد که ژن PRNCR1 در پلاسمای خون بیماران سرطانی قابل ردیابی است. بیان این ژن در نمونه های توموری نسبت به پلاسماهای سالم افزایش معنی داری نشان داد(P<0.05). با این حال، داده های آماری نشان داد که بیان PRNCR1 در نمونه های توموری نسبت به ویژگی های کلینیکی-پاتولوژیکی از جمله سایز تومور، سن بیمار و درگیری گره های لنفاوی تفاوت معنی داری ندارد(P>0.05).
بحث و نتیجه گیری: نتایج به دست آمده نشان داد که ژن lnc-PRNCR1 سیال در پلاسما می تواند برای تمیز افراد مبتلا به کارسینومای پستان تهاجمی از نمونه های سالم به کار گرفته شود. با این حال، مطالعات بیشتری جهت مشخص کردن نقش تومورزایی lncRNA PRNCR1 در پستان باید انجام شود.
 
واژه‌های کلیدی: Long noncoding RNA، PRNCR1، سرطان پستان، Real-Time PCR
متن کامل [PDF 702 kb]   (520 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتیک مولکولی
دریافت: 1396/10/18 | پذیرش: 1397/4/17 | انتشار: 1397/10/25XML   English Abstract   Printدوره 26، شماره 5 - ( 10-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها