:: دوره 27، شماره 1 - ( 1-1398 ) ::
جلد 27 شماره 1 صفحات 104-111 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تشنج بر میزان افسردگی در موش ‌های باردار تحت درمان با پنتیلن تترازول
ایوب صباغی1 ، دکتر علی حیرانی 2، دکتر امیر کیانی3، دکتر نامدار یوسفوند4
1- گروه رفتار حرکتی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
2- گروه رفتار حرکتی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران ، iliaheirani2004@gmail.com
3- دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
4- دانشکده علوم، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
چکیده:   (1299 مشاهده)
مقدمه: افسردگی یکی از مهم ترین اختلالات روانی مرتبط در افراد مبتلا به صرع می ­باشد. با این وجود تاکنون تاثیر تشنج بر افسردگی در دوران بارداری در مطالعات تجربی بررسی نشده است. هدف از این تحقیق بررسی تاثیر تشنج در دوران بارداری بر میزان افسردگی موش­ های باردار تحت درمان با پنتیلن تترازول(PTZ) بود.
مواد و روش ­ها: پس از تثبیت بارداری در موش­ ها، یک گروه به عنوان الف) گروه کنترل منفی و بقیه موش­ های باردار کیندل­ شده در سه گروه: ب)گروه القای تشنج در فاصله روزهای چهاردهم تا نوزدهم بارداری و هر 48 ساعت یک ­بار؛ ج) گروه شم که نرمال سالین را در حجم مساوی با  PTZ به صورت درون­ صفاقی در روزهای چهاردهم تا نوزدهم بارداری و هر 48 ساعت یک بار دریافت کردند و د) گروه کنترل شامل موش ­های باردار کیندل­ شده بدون تزریق در طی بارداری، قرار گرفتند. میزان افسردگی موش های باردار در فاصله روزهای چهاردهم تا نوزدهم بارداری و هر 48 ساعت یک بار و دو ساعت پس از تزریق PTZ با استفاده از آزمون شنای اجباری(FST) اندازه­ گیری شد.
یافته­ های پژوهش: نتایج نشان داد که میزان افسردگی در موش­ های باردار تحت درمان با PTZ بیشتر از سایر گروه­ ها و این اختلاف از نظر آماری معنی ­دار بود(P<0.05).
بحث و نتیجه ­گیری: الگوی یافته­ های پژوهش حاضر نشان داد که تشنج در دوران بارداری سبب افزایش افسردگی می­ شود، بنا بر این شناسایی مبتلایان به تشنج در دوران بارداری به منظور پیشگیری از ابتلا به افسردگی آنان و به تبع آن تاثیر منفی بر موالید ضروری به نظر می ‌رسد.
واژه‌های کلیدی: تشنج، افسردگی، موش، بارداری
متن کامل [PDF 788 kb]   (275 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/10/3 | پذیرش: 1397/1/29 | انتشار: 1398/1/26XML   English Abstract   Printدوره 27، شماره 1 - ( 1-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها