:: دوره 25، شماره 5 - ( 10-1396 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 34-41 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییرات بافت قلب بدنبال مسمومیت با دوکسوروبیسین: مطالعه تجربی اثر محافظتی تمرین هوازی در موش های صحرایی جوان و پیر
سهیل عزیزی1، سیده زلیخا هاشمی چاشمی2، ولی الله دبیدی روشن3، فاطمه ذوالفقارزاده3، احمد پارسایی فر3
1- گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیرا پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
2- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران ، z_hch@yahoo.com
3- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه مازندران، مازندران، ایران
چکیده:   (3108 مشاهده)
 مقدمه: دوکسوروبیسین  دوکسوروبیسین یکی از مهم ‌ترین دارو های شیمی درمانی در درمان تومور های جامد می‌باشد که از طریق تولید رادیکال‌ های آزاد و کاهش آنتی اکسیدان ‌ها به سمیت قلبی منجر می ‌شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر پیش درمان سه هفته تمرین هوازی بر تغییرات بافت قلب موش‌ های جوان و سالمند به وسیله دوکسوروبیسین است.
مواد و روش  ها: در این مطالعه 48 سر موش صحرایی نر در دو گروه سنی جوان و سالمند مورد مطالعه قرار گرفتند که هر گروه سنی نیز به سه زیر گروه کنترل، دوکسوروبیسین (DOX) و تمرین+ دوکسوروبیسین (T+DOX) تقسیم شدند. گروه‌ های تمرینی به مدت سه هفته و پنج روز در هفته با سرعت 17- 15 متر بر دقیقه و زمان 39-25 دقیقه روی نوارگردان دویدند. همه گروه‌ها محلول دوکسوروبیسین (mg/kg 20) را 24 ساعت پس از آخرین جلسه تمرین دریافت کردند. 48 ساعت بعد از تزریق DOX نیز بافت برداری انجام شد. نتایج بافت‌شناسی به روش توصیفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته های پژوهش: اجرای پیش درمان تمرین هوازی موجب شد ادم شدید و آپوپتوزی که با القاء دوکسوروبیسین ایجاد شده بود، به تغییر بسیار جزئی کاهش یابد و این کاهش آسیب بافتی در سالمندان مشهود تر بود.
بحث و نتیجه گیری: یافته ‌ها نشان دهنده آسیب شدید عضله قلب در سالمندان و اثرات پیش برنده به سوی آپوپتوز ناشی از القای دوکسوروبیسین بوده، هم چنین اجرای پیش درمان تمرین هوازی با طول دوره کوتاه‌ تر برای بیماران سالمندی که با محدودیت فعالیت بدنی مواجه هستند، باعث افزایش نقش حفاظتی آنتی اکسیدانی بافت قلب می ‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: تغییرات بافت‌شناسی، سمیت قلبی، دوکسوروبیسین، تمرین هوازی
متن کامل [PDF 623 kb]   (1286 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1396/3/22 | پذیرش: 1396/8/8 | انتشار: 1396/10/16XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 5 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها