:: دوره 25، شماره 2 - ( 4-1396 ) ::
جلد 25 شماره 2 صفحات 101-114 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات محافظتی سیمواستاتین در برابر تغییرات ناشی از دوکسوروبیسین در بافت بیضه موش
غلامرضا نجفی1، علی شالیزار جلالی2، مهلا محمدی2
1- گروه علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران ، g.najafi2006@yahoo.com
2- گروه علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (3652 مشاهده)

مقدمه: دوکسوروبیسین، به عنوان یک ترکیب ضد سرطان به طور گسترده مورد استفاده قرار می ‌گیرد و با آسیب بافت بیضه و ناباروری در ارتباط میباشد. این مطالعه در راستای آشکار نمودن اثرات محافظتی احتمالی سیمواستاتین به عنوان یک داروی پایین آورنده چربی واجد فعالیت های آنتی اکسیدانتی و ضد التهابی در برابر تغییرات مورفومتریک- استریولوژیکی بیضه ناشی از درمان با دوکسوروبیسین در موش ‌ها صورت پذیرفت.

مواد و روش‌ها: موش های نر، با سن پنج هفته، به طور تصادفی به چهار گروه شش تایی تقسیم شدند. دوکسوروبیسین به دو گروه از موش‌ها در 5 نوبت به روش داخل صفاقی در طی یک دوره 4 هفته‌ای (با دوز 4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) تزریق شد. یکی از این گروه‌ها داروی سیمواستاتین را در 5 نوبت به صورت خوراکی (با دوز 12 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) همراه با دوکسوروبیسین دریافت نمود. گروه شاهد تحت درمان با حلال و گروه شاهد دریافت کننده سیمواستاتین نیز در نظر گرفته شدند. ارزیابی  مورفومتریک با استفاده از عدسی چشمی مدرج کالیبره شده انجام گرفت.

یافته های پژوهش: ارزیابی ‌های هیستو مورفومتریک کاهش قابل توجهی را در قطر لوله‌ های اسپرم ساز و ارتفاع اپی­تلیوم این لوله ها به  همراه افزایش ضخامت کپسول بیضه و اتساع فضای بینابینی در موش‌های تحت درمان با دوکسوروبیسین نشان دادند(05/0> P). تمام فراسنجه‌های مذکور متعاقب تجویز همزمان سیمواستاتین به شکل قابل توجهی بهبود یافتند(05/0> P).

بحث و نتیجه گیری: نتایج نشان دادند که سیمواستاتین ممکن است نقشی محافظتی در برابر تغییرات مورفومتریک- استریولوژیکی ناشی از دوکسوروبیسین در بیضه موش داشته باشد.

واژه‌های کلیدی: دوکسوروبیسین، سیمواستاتین، بیضه، موش
متن کامل [PDF 823 kb]   (1444 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1395/10/20 | پذیرش: 1396/1/14 | انتشار: 1396/4/19XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 2 - ( 4-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها