:: دوره 25، شماره 6 - ( 12-1396 ) ::
جلد 25 شماره 6 صفحات 1-9 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر بخشی درمان ذهن آگاهی بر ادراک بیماری و کیفیت زندگی بیماران مبتلاء به سندرم روده تحریک پذیر
امیر عزیزی1، جواد محمدی 2
1- گروه روان شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران
2- گروه روان شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران ، javad.m60@gmail.com
چکیده:   (1296 مشاهده)

مقدمه: یکی از چالش‌ های بیماران مبتلاء به سندرم روده تحریک ‌پذیر کاهش کیفیت زندگی و چگونگی ادراک بیماری است. در دهه اخیر ذهنآگاهی به عنوان یکی از درمان ‌های موثر در درمان بسیاری از اختلالات معرفی شده است؛ هدف پژوهش حاضر تعیین میزان اثربخشی درمان ذهن آگاهی بر کیفیت زندگی و ادراک بیماری بیماران مبتلاء به سندرم روده تحریک‌پذیر است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع آزمایشی می‌ باشد. نمونه آماری پژوهش، شامل 30 بیمار مبتلاء به سندرم روده تحریک‌پذیر بود که از میان کلیه بیمارانی که در سال 1393 به مراکز درمانی شهر تبریز مراجعه کرده بودند و پس از مصاحبه، دریافت ملاک ‌های تشخیصی Rome-III و تکمیل پرسش نامه کیفیت زندگی و ادراک بیماری، با استفاده از روش نمونه‌ گیری تصادفی ساده(15 نفر برای هر گروه) انتخاب شده و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی و کنترل قرار گرفتند. دو ماه پس از اتمام دوره 8 جلسه ‌ای(هفته ‌ای یک جلسه گروهی 90 دقیقه ‌ای به مدت دو ماه) درمان ذهن آگاهی، پرسش نامه کیفیت زندگی و ادراک بیماری در هر دو گروه اجرا شد. داده ‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کواریانس چندمتغیره در نرم‌افزار SPSS vol.20 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ های پژوهش: درمان ذهن آگاهی در ارتقای کیفیت زندگی(P=0.005) و افزایش ادراک بیماری(P=0.002) بیماران مبتلاء به سندرم روده تحریک ‌پذیر در گروه آزمایشی به طور معناداری اثربخش بوده است.
بحث و نتیجه ‌گیری: به نظر می رسد که با اجرای درمان ذهن آگاهی می ‌توان به ارتقای کیفیت زندگی و ادراک بیماری در بیماران مبتلاء به سندرم روده تحریک پذیر کمک کرد.

واژه‌های کلیدی: روده تحریک ‌پذیر، کیفیت زندگی، ادراک بیماری، ذهن آگاهی
متن کامل [PDF 552 kb]   (554 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 6 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها