:: دوره 24، شماره 6 - ( 11-1395 ) ::
جلد 24 شماره 6 صفحات 11-22 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی تیمار نوزادی مایکوتوکسین های زیرالنون و آلفازیرالنول بر بلوغ و عملکرد تولیدمثلی موش های سوری ماده
رحمت اله پرندین1، دکتر مرتضی بهنام رسولی 2، دکتر ناصر مهدوی شهری1
1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسی ، مشهد، ایران
2- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسی ، مشهد، ایران ، behnam@um.ac.ir.
چکیده:   (2714 مشاهده)

مقدمه: مطالعات نشان داده اند که تجویز ترکیبات شبه استروژنی در دوره های بحرانی و حساس زندگی می تواند اثرات سویی را بر تکوین و عملکرد سیستم تولیدمثلی داشته باشند. در این تحقیق، اثرات تیمار نوزادی مایکو استروژن های زیرالنون و آلفازیرالنول بر زمانبندی آغاز بلوغ و شاخصه های تولیدمثلی از قبیل چرخه استروس و محتوی فولیکولی تخمدان در موش های سوری ماده بررسی گردید.

مواد و روش ها: نوزادان در روزهای 1تا 5 پس از تولد با روش زیرجلدی با روغن کنجد، استرادیول بنزوات(20 میکروگرم/کیلوگرم وزن بدن)، زیرالنون(2/0، 1 و 2 میلی گرم/کیلوگرم وزن بدن) و آلفازیرالنول(2/0، 1 و 2 میلی گرم/کیلوگرم وزن بدن) تیمار شدند. موش های کنترل بدون تیمار بودند. بازشدگی واژن(نشانه آغاز بلوغ) و چرخه استروس از روزهای 23 تا70 پس از تولد بررسی شدند. به علاوه حیوانات در روز 70 پس از تولد کشته شده و خون و تخمدان آن ها جمع آوری شد.

یافته های پژوهش: بلوغ زودرس، اختلال در چرخه استروس و کاهش محتوی فولیکولی تخمدان ها به طور معنی داری در گروه های استرادیول بنزوات، 2/0 و 1 زیرالنون و 2 /0 و 1  آلفازیرالنول مشاهده گردید. همین طور سطوح هورمون های استرادیول و LH مختل گردید.

بحث و نتیجه گیری: نتایج تیمارنوزادی موش های ماده با مایکو استروژن ها منجر به بلوغ زودرس همراه با اختلال عملکرد تولیدمثلی گردید. این تغییرات می توانند به علت نقصان در برخی اجزای محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-گناد به ویژه نورون های حساس به استروژن در هیپوتالاموس باشند.

واژه‌های کلیدی: زیرالنون، تولیدمثل، بلوغ، موش سوری ماده
متن کامل [PDF 793 kb]   (918 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سم شناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 6 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها