[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 23، شماره 6 - ( 10-1394 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 51-61 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین حمایت اجتماعی با کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد مراجعه کننده به بیمارستان های شهر ایلام
محسن نیازی1، والیه منتی1، رستم منتی 2، مریم قاسمی پور1، عزیز کسانی1
1- دانشگاه علوم پزشکی ایلام
2- دانشگاه علوم پزشکی ایلام ، rostammenati@yahoo.com
چکیده:   (3917 مشاهده)

مقدمه: بیماری های مزمنی هم چون بیماری های قلبی از بیماری های غیر قابل درمانی است که می­توان آن را کنترل کرد، اما بیمار همواره در معرض عوامل تنش­ زای جسمی، روانی و اجتماعی قرار دارد، لذا هدف مطالعه این است ضمن تعیین کیفیت زندگی و حمایت اجتماعی بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد رابطه­ آن ها با یکدیگر سنجیده شود.

مواد و روش ها: جامعه آماری در این پژوهش، کلیه بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد می‌ باشند که جهت پیگیری درمان بیماری خود به یکی از بیمارستان های شهر ایلام مراجعه نموده اند. حجم نمونه 152 بیمار انتخاب شد که به صورت تصادفی ساده وارد مطالعه شدند. داده­ ها با پرسش نامه مشتمل بر سه بخش مشخصات جمعیت شناختی و کیفیت زندگی و حمایت اجتماعی، جمع آوری گردید. داده های این مطالعه با استفاده از نرم افزار SPSS vol.19 و با استفاده از آمار توصیفی و آزمون های همبستگی پیرسون، تی تست و آنالیز واریانس یک طرفه تجزیه و تحلیل شدند.

یافته های پژوهش: کیفیت زندگی در 33/57 درصد آزمودنی­ها و کارکردهای حمایت اجتماعی در 58 درصد آزمودنی ­ها نامطلوب بود و بین این دو متغیر رابطه مستقیم و معنی­ دار آماری وجود داشت(P=0.01). در زیر شاخه­ های کیفیت زندگی بعد جسمی در 33/45 درصد و بعد روانی در 67/60 درصد بیماران نامطلوب بود در حالی که 33/43 درصد در بعد اجتماعی از کیفیت زندگی مطلوب برخوردار بودند، در بین ابعاد حمایت اجتماعی بیشترین حمایت مطلوب مربوط به بعد منابع ساختاری حمایت اجتماعی (33/47 درصد) بود، و در بین منابع ساختاری حمایت اجتماعی، عضویت گروهی(P=0.001, B=0.25) و شبکه اجتماعی(P=0.001, B=0.27) با کیفیت زندگی رابطه­ مستقیم و معنی دار مشاهده گردید.

بحث و نتیجه گیری: با توجه به این که در بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد ابعاد جسمی و روانی کیفیت زندگی با  حمایت اجتماعی رابطه مستقیمی داشتند توصیه می ­شود مسئولین و خانواده بیماران توجه لازم را در افزایش سرمایه و حمایت های اجتماعی در بیماران داشته باشند که به دنبال آن کیفیت زندگی آنان نیز افزایش پیدا کند.

واژه‌های کلیدی: انفارکتوس میوکارد، کیفیت زندگی، حمایت اجتماعی
متن کامل [PDF 1219 kb]   (1663 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۴/۸ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

niazi M, menati W, menati R, Ghasemipour M, Kassani A. Relationship between Social Support and Quality of Life in Myocardial Infarction Patients Referring to the Hospitals of Ilam City. sjimu. 2016; 23 (6) :51-61
URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-2559-fa.html

نیازی محسن، منتی والیه، منتی رستم، قاسمی پور مریم، کسانی عزیز. ارتباط بین حمایت اجتماعی با کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد مراجعه کننده به بیمارستان های شهر ایلام. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام. 1394; 23 (6) :51-61

URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-2559-fa.htmlدوره 23، شماره 6 - ( 10-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پزوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام scientific journal of ilam university of medical sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3855