:: دوره 25، شماره 6 - ( 12-1396 ) ::
جلد 25 شماره 6 صفحات 150-159 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ریسک به روش ویلیام فاین در پالایشگاه گاز ایلام در سال 1391
حجت الله کاکایی1، عبدالحسین پورنجف2، زهرا کاکایی3، فرناز صفر پور2، حسین رضایی 4
1- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
3- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
4- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران ، rezaei2012@hotmail.com
چکیده:   (1537 مشاهده)

مقدمه: پیشرفت های صنعتی، برنامه های توسعه و پروژه های زیر بنایی با وجود تمامی مزایا ومنافعی که برای انسان به همراه داشته است، سر منشاء بیساری از مخاطرات ، ریسک ها و نارسایی های قابل توجهی نیز بوده اند. ارزیابی خطر روشی سازمان یافته و نظام مند در شناسایی خطرات و برآورد خطر برای رتبه بندی تصمیمات ، در راستای کاهش خطر به حدی قابل قبول است. پژوهش حاضر با هدف شناسایی مخاطرات موجود در پالایشگاه گاز ایلام و با استفاده از روش ویلیام فاین که روشی کمی می باشد، انجام گرفت.
مواد و روش­ها: مطالعه حاضر بصورت اپیدمیولوژیک توصیفی- تحلیلی در سال 1391 در پالایشگاه گاز ایلام انجام گرفت. جامعه مورد بررسی شامل 9واحد از 18 واحد پالایشگاه گاز ایلام بود که بصورت تصادفی انتخاب شدند. به منظور شناسایی ریسک ها به کمک گروه اجرایی متشکل از نمایندگان بخش ها و ادرات طرح حاضر انجام گرفت. در این سند در واحدها با استفاده از فرم HSE-FO-001(0)-90 خطرات شناسایی و ارزیابی ریسک نیز در آن ثبت شد. این روش با استفاده از شدت پیامد، احتمال وقوع و میزان مواجهه، ریسک ها را ارزیابی و محاسبه می کند.
یافته­های پژوهش: در این مطالعه 289 ریسک شناسایی شد که از این تعداد 5 ریسک (73/1%) در سطح اضطراری(نیاز فوری به فعالیت های تصحیحی)، 40 ریسک (84/13%) در سطح غیر طبیعی (نیازمند بررسی و توجه هر چه سریعتر) و 244 ریسک (43/84%) در سطح ریسک طبیعی (بایستی حذف شوند) قرار گرفتند.
بحث و نتیجه گیری: عمده خطراتی که در پالایشگاه گاز ایلام کارکنان را تهدید می کرد و از میزان ریسک بیشتری برخوردار بود  می توان به خطرات مربوط به کار در ارتفاع و استنشاق گاز ترش حاوی سولفید هیدروژن اشاره کرد، لذا بهتر است اقدامات فنی مهندسی در واحدهای مختلف پالایشگاه به منظور کاهش سطح ریسک انجام شود.
 

واژه‌های کلیدی: ارزیابی ریسک، روش ویلیام فاین، پالایشگاه گاز، ایلام
متن کامل [PDF 472 kb]   (1694 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت حرفه اي
دریافت: ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 6 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها