[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) ::
جلد 17 شماره 4 صفحات 36-44 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تزریق درون بطن-مغزی عصاره الکلی سرشاخه های گلدار علف چای (Hypericum perforatum)در بروز رفتار ناشی از احساس ترس در حضور پنتیلن تترازول((PTZ در رت نر بالغ
صبریه قیطاسی1، کیوان کرامتی
1- ، s.ghaitasi @Gmail.com
چکیده:   (7244 مشاهده)

  مقدمه: ترس یک پاسخ دفاعی فیزیولوژیک است که در برابر خطر حاد بروز می کند. از دیر باز اضطراب و ترس از جمله مباحث مهم روان شناختی بوده و برای کنترل آن راه حل ها و داروهای مختلفی ارائه شده است. از آن جا که گیاهان دارویی نقش مهمی در درمان بیماری ها دارند و در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض ملایم تری ایجاد می کنند، در این پژوهش تاثیر گیاه علف چای بر رفتار ترس مورد بررسی قرار گرفته است.

  مواد و روش ها: در تحقیق حاضر حیوانات تحت آزمایش به 5 گروه تقسیم گردید. گروه سالین (1µlit) به عنوان گروه کنترل، دو گروه عصاره الکلی گیاه علف چای در دوزهای (10 , 20 µg/rat) که درون بطن-مغزی (i. c. v) تزریق گردیدند. چهارم گروهی که پنتیلن تترازول( PTZ ) را به صورت درون صفاقی( i. p )به میزان ( (20mg/kg دریافت کرده بود به عنوان گروه کنترل مثبت و گروهی که علاوه بر PTZ یک دوز 10µg/rat از عصاره را نیز دریافت کرده بود. دستگاه استریوتاکس برای جراحی و دستگاه Plus-maze برای ارزیابی رفتار ترس در جانوران استفاده گردید.

  یافته های پژوهش: مقــــــایسه دوگروه آزمایشی عصاره با گروه کنترل(سالین) نشان داد که دوز 10 µg/rat و دوز 20 µg/rat با (P<0.0001) باعث افزایش معنی دار در درصد ورود موش ها به بازوی باز (%OAE) دستگاه پلاسمیز گردید. عصاره شاخص %OAE) ) را نسبت به PTZ افزایش معنی داری داده بود.

  بحث و نتیجه گیری: نتایج حاصله بیانگر آن است که گیاه علف چای می تواند با تاثیر بر سیستم سروتونریک و گابائرزیک در کاهش رفتار ترس دخیل باشد. و ترس ناشی از PTZ را کاهش دهد.

 

واژه‌های کلیدی: عصاره علف چای، ترس، پنتیلن تترازول، رت، تزریق درون بطن- مغزی(i.c.v)
متن کامل [PDF 283 kb]   (1680 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۹/۳/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۱/۳۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


قیطاسی صبریه، کرامتی کیوان. اثر تزریق درون بطن-مغزی عصاره الکلی سرشاخه های گلدار علف چای (Hypericum perforatum)در بروز رفتار ناشی از احساس ترس در حضور پنتیلن تترازول((PTZ در رت نر بالغ. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام. 1388; 17 (4) :36-44

URL: http://sjimu.medilam.ac.ir/article-1-164-fa.htmlدوره 17، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی پزوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام scientific journal of ilam university of medical sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3885