:: دوره 23، شماره 4 - ( ضمیمه شهریور 1394 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 229-238 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر یک جلسه فعالیت هوازی طولانی مدت با شدت‌ های مختلف بر سطوح پلاسمایی واسپین و کمرین در موش ‌های ماده نژاد اسپراگوداولی
فرهاد دریانوش 1، محمد شرافتی مقدم2، حامد علی زاده پهلوانی3، محمد فروغی2، فرشید ریگی فرد2
1- دانشگاه شیراز ، daryanoosh@shirazu.ac.ir
2- دانشگاه شیراز
3- دانشگاه آزاد بهبهان
چکیده:   (3421 مشاهده)

مقدمه: هورمون ‌های واسپین و کمرین، جدیدترین هورمون‌ های مترشح از بافت چربی می ‌باشند که عملکردهای مختلف بیولوژیکی به خصوص تنظیم بافت چربی بر عهده دارند. هدف از تحقیق حاضر، تاثیر یک جلسه فعالیت هوازی طولانی مدت با شدت ‌های مختلف بر سطوح پلاسمایی واسپین و کمرین در موش ­های ماده نژاد اسپراگوداولی بود.

مواد و روش‌ ها: 60 سر موش ماده 2 ماهه از نژاد اسپراگوداولی با میانگین وزنی 210 گرم خریداری و جهت اندازه‌ گیری پیش آزمون متغیرهای وابسته(واسپین و کمرین)، از 15 سر موش خون گیری به عمل آمد سپس 45 سر موش‌ های باقی مانده به 3 گروه(تعداد هر گروه تمرینی 15 سر، گروه اول با سرعت 12 متر بر دقیقه، گروه دوم با سرعت 14 متر بر دقیقه و گروه سوم با سرعت 16 متر بر دقیقه) تقسیم شدند و بر روی تردمیل مخصوص موش‌ ها در یک جلسه به مدت 45 دقیقه دویدند. یافته‌ های تحقیق در 3 مرحله(بین 3 گروه تمرینی، از نظر زمان(پیش‌ آزمون-پس‌ آزمون)، از نظر تعامل(گروه× زمان) از طریق روش آماری تحلیل واریانس عاملی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند.

یافته‌ های پژوهش: نتایج نشان دادند که تفاوت معناداری بین سطوح پلاسمایی واسپین سه گروه وجود دارد(P=0.05) اما در سطوح کمرین تفاوت معناداری مشاهده نشد(P=0.53). از طرفی تفاوت معناداری بین پیش ‌آزمون-پس ‌آزمون سطوح پلاسمایی واسپین و همین طور کمرین مشاهده شد(P=0.0001). همین طور تفاوت معناداری بین واسپین گروه‌ های تعامل مشاهده شد(P=0.05) اما در بین گروه ‌های کمرین معنادار نبود(P=0.53).

بحث و نتیجه ‌گیری: به نظر می‌ رسد با توجه به نتایج تحقیق حاضر می ‌توان گفت پاسخ آدیپوکین‌ ها به فعالیت ‌های ورزشی(تک جلسه ‌ای) یکسان نیست و ترشح هر کدام در یک آستانه خاص(شدت و مدت) از فعالیت ورزشی رخ می ‌دهد.

واژه‌های کلیدی: آدیپوکین، تمرین هوازی با شدت‌های مختلف، کمرین، واسپین
متن کامل [PDF 684 kb]   (1227 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تربیت بدنی
دریافت: ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 4 - ( ضمیمه شهریور 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها