:: دوره 22، شماره 2 - ( 3-1393 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 24-31 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رعایت استانداردهای ایمنی و دزیمتری مراکز تصویربرداری با پرتو ایکس بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایلام
جمال امیری، شهین امیری، پروین ترک، محمدحسن عباسی، سیدپژمان شیرمردی1
1- ، p_shirmardi@aut.ac.ir
چکیده:   (8411 مشاهده)

  چکیده

  مقدمه :. رعایت استاندارد در مراکز تصویربرداری باعث کاهش دز بیمار و بالا رفتن کیفیت تصویر می‌گردد. شناسایی استانداردها و تعیین فاصله امکانات خود با آنها جهت استانداردسازی مراکز، یک ضرورت است. در این مقاله، میزان رعایت استانداردها در مراکز تصویربرداری استان بررسی شده است.

  مواد و روش‌ها : میزان دز در ناحیه کنترل شده، تحت نظارت و کنترل نشده برای هر مرکز اندزه‌گیری شد. چک لیستی شامل 210 مورد با استفاده از مقادیر استاندارد در جهان و ایران تهیه شده و بطور جداگانه برای هر مرکز تکمیل گردید. سپس به تفکیک؛ میزان رعایت استاندارد در بخش وضعیت ساختمان و مصالح ساختمانی، تهیه و استفاده از وسایل و تجهیزات، حفاظت پرسنل و بیماران، رعایت حقوق بیماران، رعایت حقوق پرسنل برای همه بیمارستانها محاسبه، و به صورت درصد رعایت استاندارد ارائه شده است. با استفاده از پرسشنامه میزان اطلاعات بیماران از اثرات پرتوها بررسی گردیده است.

  یافته‌های پژوهش: میزان دز در نواحی کنترل شده، تحت نظارت و کنترل نشده کلیه مراکز در حد استاندارد بودند. بطور کلی میزان رعایت استاندارد در بخش ساختمانی مراکز تصویربرداری استان 9/64 درصد، میزان رعایت استاندارد در تهیه و بکارگیری تجهیزات و وسایل 4/69 درصد، حفاظت پرسنل و بیماران 03/80 درصد، رعایت حقوق بیماران 7/81 و رعایت حقوق پرسنل تقریبا 100 درصد بدست آمده است. فقط 28 درصد مراجعه کنندگان به مراکز تصویربرداری در مورد اثرات پرتوها اطلاعات داشتند.

  نتیجه‌گیری: در این پژوهش میزان رعایت استاندارد و میزان فاصله تا استانداردسازی کامل مراکز مشخص گردید. میزان فاصله با استانداردسازی کامل مراکز تصویربرداری استان در بخش ساختمان و مصالح ساختمانی 1/35 درصد، در بخش تهیه و بکارگیری تجهیزات و وسایل 6/30درصد، در بخش حفاظت پرسنل و بیماران 97/19و رعایت حقوق بیماران 3/18درصد می‌باشد و همچنین 72درصد از مراجعه کنندگان به مراکز تصویربرداری در مورد اثرات پرتوها بر سلول‌ها بی اطلاع بودند.

  واژه‌های کلیدی: استاندارد مراکز تصویربرداری، تصویربرداری با اشعه ایکس، بیمارستانهای ایلام

 

واژه‌های کلیدی: استاندارد مراکز تصویربرداری، تصویربرداری با اشعه ایکس، بیمارستانهای ایلام
متن کامل [PDF 1165 kb]   (4184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیک پزشکی
دریافت: 1392/9/24 | پذیرش: 1393/3/10 | انتشار: 1393/3/19


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 2 - ( 3-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها